Kultura

Czytaj, przerabiaj, przetwarzaj, dyskutuj!

Do domeny publicznej weszły dzieła Piotra Odmieńca Własta, „Przeminęło z wiatrem“ Margaret Mitchell oraz polskie przekłady dzieł Josepha Conrada, Rudyarda Kiplinga, Edgara Allana Poe i Fryderyka Nietzschego. Dzięki internetowi mogą być dostępne wszędzie i za darmo.

1 stycznia 2020 r. do domeny publicznej przeszły dzieła osób zmarłych w 1949 r. Są to m.in. utwory Marii Komornickiej  / Piotra Odmieńca Własta, osoby niebinarnej, tworzącej poezję i literaturę w okresie Młodej Polski, amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell, autorki powieści Przeminęło z wiatrem, nagrodzonej Nagrodą Pulitzera oraz Sigrid Undset, norweskiej noblistki, autorki powieści Krystyna, córka Lavransa, którą sprzeciw wobec nazizmu zmusił do ucieczki z kraju.

„Ja, Maria Komornicka, mianuję się Piotrem”?

Do domeny publicznej przechodzą też przekłady polskiego tłumacza literatury pięknej i filozoficznej, Stanisława Wyrzykowskiego. Dzięki temu dostępne staną się dla polskich czytelniczek i czytelników m.in. Nostromo Josepha Conrada, Takie sobie bajeczki Rudyarda Kiplinga, Opowieści niesamowite Edgara Allana Poe oraz wiele dzieł Fryderyka Nietzschego.

Domena publiczna − nasze wspólne dobro

Prawo autorskie jest skomplikowane, ale jedna jego zasada jest prosta: po 70 latach od śmierci twórcy można już jej/jego dzieła, bez zgody właścicieli praw majątkowych, publikować, tłumaczyć czy adaptować. Obrazy, wiersze, grafiki i utwory muzyczne stają się częścią dobra wspólnego, czyli domeny publicznej.

− Te wszystkie utwory stają się częścią dobra wspólnego, a dzięki internetowi mogą być dostępne wszędzie, dla wszystkich i za darmo – tłumaczy Maria Świetlik, koordynatorka KOED, i zapowiada, że już niebawem Nostromo będziemy mogli przeczytać w serwisie WolneLektury.pl.

Lipszyc: Zakłamywanie daty śmierci Korczaka jest szkodliwym absurdem

Prawami autorskimi przestają być też ograniczone obrazy malarzy i malarek, w tym Jankiela Adlera, Aleksandry Ekster czy Teresy Żarnower. Można też będzie swobodnie korzystać z twórczości zagranicznych artystów, np. Johna Everetta czy Henri Manguina.

− Zachęcamy wszystkich, by odkrywali tych twórców, dzielili się ich twórczością, ale też śmiało ją przetwarzali, nadając jej nowe sensy – zachęca Maria Świetlik.

Przywracani zapomniani

Dzień Domeny Publicznej − 1 stycznia − to nieoficjalne święto. Został ustanowiony  po to, żeby jak najwięcej osób zyskało świadomość istnienia domeny publicznej i dowiedziało się, jak można z niej korzystać.

Wolność, równość, wyobraźnia

− Przywracamy do świadomości społecznej zapomnianych artystów i w efekcie nadajemy im drugie życie – tłumaczy idę przewodnicząca Koalicji Otwartej Edukacji Aleksandra Czetwertyńska.

W ramach obchodów Dnia Domeny Publicznej w różnych miastach Polski do końca miesiąca będą organizowane warsztaty, w czasie których będzie można wykorzystać utwory znajdujące się w domenie publicznej.

− Jest to też świetny pretekst, żeby w ogóle porozmawiać o miejscu kultury i sztuki w życiu społecznym, w tym dość magicznym czasie, jakim jest początek roku. Domena publiczna przyczynia się do mnożenia dobra wspólnego, a dobra nigdy za wiele – podkreśla Aleksandra Czetwertyńska.

A tu znajdziecie listę twórców, których dzieła przeszły do domeny publicznej w 2020 r.

__
Dobry, bo przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty.

Zamknij

20kp-logo-white-500px