Czytaj dalej

Przedstawiamy nową serię Wydawnictwa Krytyki Politycznej

seria-z-morswinem

Dlaczego jej patronem jest morświn? I jakie książki ukazały się w niej do tej pory?

Ponieważ los zwierząt (w tym ludzi) oraz zachowania środowiska w takim stanie, aby nasz gatunek chciał i mógł w nim żyć, wydaje nam się jednym z kluczowych tematów dla przyszłości świata, zdecydowaliśmy się stworzyć Serię z Morświnem, a wraz z nią uruchomić stronę #tojeszczeniekoniec.

W Serii z Morświnem chcemy publikować książki, które będą poszerzać naszą wiedzą o zwierzętach, środowisku i ekologii.

Dlaczego morświn? Bo to dobry symbol. Ten chroniony gatunek najmniejszego z waleni występuje w Bałtyku w liczbie około czterystu pięćdziesięciu osobników. Przez lata był traktowany jako szkodnik, który niszczy rybakom sieci i połowy. Zresztą część rybaków traktuje go tak i dziś.

Morświn nie jest jednak w stanie żyć w niewoli, więc to, czy jego populacja przetrwa, zależy wyłącznie od tego, czy jej na to pozwolimy. Los morświnów jest dosłownie w naszych rękach. Aby bałtyckie delfiny mogły żyć, potrzebują w miarę czystego morza, a sieci używane przez rybaków muszą być wyposażone w pingery odstraszające walenie. Teoretycznie wystarczyłoby przestrzeganie istniejącego prawa ochrony gatunkowej oraz ochrony przyrody. Ale wszyscy wiemy, jak to bywa z przestrzeganiem prawa. Trzeba go pilnować.

Serię z Morświnem otworzyła książka Dariusza Gzyry Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta. To ważny głos w debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również, jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju.

Jako druga w serii ukazała się książka jednego z najbardziej uznanych przyrodników na świecie Carla Safiny Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta. To mocne, pouczające spojrzenie na wyjątkowość osobowości zwierząt przez pryzmat historii o ich radości, żałobie, zazdrości, złości i miłości. Podobieństwa pomiędzy świadomością, samoświadomością i empatią u istot ludzkich i zwierząt zmuszają do ponownego przemyślenia interakcji jednych z drugimi. Ta mądra, pełna pasji i otwierająca oczy książka to subtelne badanie miejsca ludzkości w świecie.

Kolejna pozycja w serii to książka Jasia Kapeli Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać.

Jaś Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie na zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć, w jakich warunkach żyją hodowlane kury i jak są później przetwarzane na mięso. Polskie mięso to nie tylko mocny reportaż o zwierzętach, jedzeniu mięsa, weganizmie, ale także poruszająca historia jedzenia – tego, jak jedzono, co się je i co będziemy jeść już za kilka lat.

Na towarzyszącej Serii z Morświnem stronie #tojeszczeniekoniec znajdziecie teksty podsumowujące pozytywne zmiany w kwestii ekologii i praw zwierząt, ale przede wszystkim takie, w których zastanawiamy się, co jeszcze należy zmienić i jak to zrobić. Jeśli chcecie podzielić się z nami tym, co sami robicie, aby ratować świat, albo jakie pomysły macie, żeby stał się on lepszym miejscem do życia, piszcie do nas na adres [email protected] albo zamieście na fejsbuku lub instagramie post na ten temat z hashtagiem #tojeszczeniekoniec.

Wciąż dużo pozostaje do zrobienia i nikt za nas tego nie zrobi. Zdobywaj wiedzę, angażuj się, zmieniaj świat!

to-jeszcze-nie-koniec-b

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij