Czytaj dalej

IDEAlne prezenty poleca Michał Sutowski

Czy przy rodzinnym stole da się spierać o historie i biografie bez ofiar? Michał Sutowski poleca książki, które w tym pomogą.

Paweł Brykczyński, Gotowi na przemoc

Na wypadek, gdyby komuś przy karpiu wszedł temat „przed wojną było lepiej”, względnie – „teraz to nic, tylko się kłócą i kłócą” – wystarczy lektura historii zamachu na Gabriela Narutowicza i będzie zaorane.

Kanadyjski historyk polskiego pochodzenia – dobrze poinformowany i zdystansowany zarazem – w niedługiej, ale gęstej książce pokazuje Polskę sprzed wieku, na krawędzi zamachu stanu (lewicowego lub faszystowskiego), pełną zbrojnych bojówek różnych partii, z prasą cyniczną i brutalną oraz nagonkami na polityków level TVP Info na sterydach.

Opowieść może i mało wigilijna, ale można traktować ją i jako przestrogę (że tu może być gorzej), i jako pocieszenie (że teraz nie jest tak źle) – zależnie od nastroju. Szczęśliwsi od tego nie będziecie, ale lepiej poinformowani z pewnością.

Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak, Cięcia. Mówiona historia transformacji

Czy da się spierać o historie i biografie przy rodzinnym stole bez zabitych i rannych w konsekwencji?

Może w tym pomóc solidna cegła Aleksandry Leyk i Joanny Wawrzyniak o tym, że za późnej komuny i wczesnego Balcerowicza było… no właśnie, różnie.

Cięcia to głosy prostych magazynierów i szefowych produkcji, sprzątaczek i inżynierów, tych z PZPR i tych z Solidarności. Przepracowali życie w dwóch systemach, a ich zakłady pracy – od Wedla po FSO – po 1989 roku sprywatyzowano. Radzili sobie różnie, a z ich opowieści wyczytamy nostalgię i resentyment, entuzjazm i rozgoryczenie, wspomnienia spektakularnych awansów i społecznych degradacji.

Jedna z najbardziej wiarygodnych książek, która na pytanie „jak było” odpowiada, że „to skomplikowane”.

Kate Raworth, Ekonomia obwarzanka

Na szczęście poza historią jest jeszcze przyszłość. Lepsza, gorsza? Nie wiadomo. Na pewno otwarta.

I żeby cokolwiek zrozumieć z tego, dokąd zmierza świat, na kogo warto głosować i czy władza prowadzi nas do raju, czy w przepaść, potrzebujemy nowych narzędzi.

Brytyjska ekonomistka kombinuje, jak pogodzić dobrobyt materialny z dbałością o planetę i nasze aspiracje z szansami przetrwania cywilizacji. Kombinuje, dodajmy, konstruktywnie, nie zatrzymując się na błędach i wypaczeniach obecnego systemu, ale proponując nowe myślenie i nowe cele życiowe dla konsumentów, pracowników, obywateli i przedsiębiorców.

Inaczej niż Paweł Brykczyński, Raworth przekonuje, że będąc dobrze zorientowanym w świecie, można i warto mieć nadzieję.

Nawet w Polsce – szczegóły gratis w towarzyszącym książce cyklu podcastów.

**

Książki polecane przez Michała Sutowskiego kupicie na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. IDEAlne prezenty, czyli pełne idei i dobrane specjalnie dla konkretnej osoby, z myślą o jej zainteresowaniach, pasjach, poglądach, kupicie teraz w promocyjnych cenach.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij