Kraj

Zmarł Paweł Smoleński

Fot. Rafał Komorowski/ CC BY-SA 4.0,/ Wikmedia Commons

Do mnie zwracał się zawsze per „mój komuszku”, a później „mój ulubiony komuszku”. Lubiłem to.

Zmarł Paweł Smoleński, zdecydowanie za wcześnie. Co za fatalna wiadomość!

Miał swój oryginalny styl pisania i bycia. Przekorny, zadziorny, nieszablonowy. Pisał świetnie. Jego reportaże zawsze były poparte doskonałym przygotowaniem. Izrael i Ukraina to były jego miłości. Uwielbiałem go czytać.

W „Gazecie Wyborczej” pisał ostatnio rzadko, ale to były tekścicha! Pamiętam jak niedawno napisał o Pułku Azow, najlepszy materiał, jaki pojawił się w prasie polskiej i zagranicznej. Bez omijania trudnych tematów, wprost i konkretnie. Nie musiał iść na kompromisy, żeby pokazać spójność w ewolucji pułku. Bardzo się ucieszyłem z tego tekstu, bo zatrzymał bzdurne dyskusje na ten temat. Byłem mu bardzo wdzięczny.

Książki, debaty, spontaniczne akcje… krew w piach [rozmowa z Pawłem Smoleńskim]

Wiernie towarzyszył Adamowi Michnikowi. Pamiętam, jak zrobił z nami dlugą rozmowę o manifeście Merleau-Ponty’ego Humanizm i terror. Ponieważ obaj panowie uprawiali zawsze życiopisanie, to był to bardzo ciekawy czas.

Do mnie zwracał się zawsze per „mój komuszku”, a później „mój ulubiony komuszku”. Lubiłem to.

Adam powiedział mi niedawno, że Smoleński ma raka. Wyobraziłem go sobie z tym jego stosunkiem do wszystkiego, łączącym pogardę z czułością. Ale może tak nie było. Cholera, będzie Cię brakowało Paweł.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda oraz Robert Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”. Wraz z prof. Przemysławem Sadurą napisał książkę „Społeczeństwo populistów”.
Zamknij