Miasto

„Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” – dyskusja wokół książki

O Przewodniku Krytyki Politycznej rozmawiać będą Kamil Piskała, Michał Gauza i Michał Rauszer.

czwartek, 13 marca, godz. 17.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (Cieszyn)

Goście:

Michał Gauza – autor strony internetowej rewolucja1905.pl , KP Łódź
Kamil Piskała – historyk, redaktor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”, KP Łódź

Prowadzenie: 

Michał Rauszer (Uniwersytet Śląski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej)

„Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają  wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – w ten sposób Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny, ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara. Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten “błogosławiony wszechmocny chaos”, wystarczy sięgnąć ręką…

Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Pokazujemy, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypominamy, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.

— Publikacja jest bezpłatna oraz dostępna online pod linkiem

WSTĘP WOLNY!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij