Seminarium Uniwersytetu Krytycznego w Kaliszu. Koncepcja i opieka merytoryczna: Joanna Erbel.
Warsztat wprowadzający pt. Walka o prawo do miasta. Czyli o co tak właściwie? poprowadzi Joanna Erbel.
Przez ostatnie lata coraz więcej się mówi o prawie mieszkańców do miasta i wzmacnianiu lokalnej demokracji. Pojawiają się liczne inicjatywy poprawiające jakość przestrzeni publicznej, która ma przede wszystkim służyć ludziom. Mieszkańcy zabierają głos i chcą współdecydować o przyszłości miejsca, w którym mieszkają. Pod ich naciskiem coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie budżetów partycypacyjnych. Z drugiej strony wzrasta niezadowolenie z działania lokalnych władz, czego przejawem są referenda odwoławcze burmistrzów i prezydentów.
Podczas warsztatu będziemy mapować różne obszary, na których działają miejscy aktywiści i aktywistki oraz analizować strategie, którymi się posługują. Przyjrzymy się praktykom z innych miast, jak chociażby Łódź, Warszawa czy Poznań. Celem warsztatu jest zarysowanie mapy działań miejskich w Kaliszu oraz wyznaczenie celów dla rozwoju lokalnej polityki miejskiej.
Kolejne zajęcia w cyklu będą rozwinięciem agendy tematów wypracowanych podczas warsztatu wprowadzającego.
Warsztat wprowadzający: 4.11
Zapisy: [email protected]
Zobacz program Uniwersytetu Krytycznego w Kaliszu
—
Uniwersytet Krytyczny w Kaliszu działa pod patronatem Instytutu Studiów Zaawansowanych, we współpracy z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.