Letnia czytelnia przy plaży w Parku Północnym. Zapraszamy do czytania, udziału w spotkaniach literackich i warsztatach dla dzieci.
Weekendy z lekturą zaczną się 7 lipca przed Zatoką Sztuki i potrwają aż do zakończenia Festiwalu Literackiego Sopot.
W programie m.in.:
– Otwarta czytelnia letnia
– Krytyczny przegląd prasy
– Sopocki Kanon Książki
– Spotkania literackie
– Slam poetycki
– Czytania i warsztaty dla dzieci
– Fabryka książki
– English Book dla dzieci
– Czytelnicza huśtawa Duzi Małym
—
Letnie czytelnie w Sopocie w wakacyjne weekendy w godz. 12.00 – 18.00:
Park Północny przy Zatoce Sztuki (ul. Aleja Franciszka Mamuszki 14)
– lipiec: 7, 14, 21, 28 (niedziele)
– sierpień: 3, 4, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20
Park na Brodwinie przy oczku wodnym, okolice ul. O.Kolberga
– 13 lipca (sobota)
Opera Leśna
– 20 lipca (sobota)
Centrum Żeglarstwa i Ratownictwa
– 27 lipca (sobota)
Trójmiejska Krytyka Polityczna, która organizuje sopocki Park Książki w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną w Sopocie, zaprasza dzieci do udziału w warsztatach Fabryka książki, poświęconych ważnym kwestiom społecznym. W tworzonych przez siebie książkach dzieci opowiedzą o współpracy, wspólnocie czy empatii. Tematy te będą podejmowane między innymi dzięki głośnemu czytaniu m.in. książki Współpraca. Przewodnik dla dzieci, której współautorką jest Janina Ochojska. Głośnego czytania najmłodszym podejmą się gospodarze miejsc, w których zagości Park Książki. Dzieci będą też mogły wziąć udział w warsztatach English Book oraz warsztatach ilustrowania książek.
Letnia czytelnia to również propozycje dla dorosłych: bogata biblioteka lektur, które można zabrać ze sobą na plażę, krytyczne przeglądy prasy i spotkania literackie.
Wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Sopotu chcemy stworzyć Sopocki Kanon Literacki. Zachęcamy do spisania tytułów książek ważnych i wartych przeczytania. Dzięki wspólnemu spisywaniu tytułów powstanie regał z kanonem sopockich lektur, poznamy książki kształtujące świadomość użytkowników miasta. Efekt zaprezentowany zostanie podczas Festiwalu Literacki Sopot w dniach 16–20 sierpnia.
Wtedy też w Parku Książki odbędzie się najwięcej debat, spotkań autorskich, a także dyskusji skupionych wokół mediów elektronicznych i praw autorskich. W odpowiedzi na dynamiczne zmiany zachodzące w nowych mediach, w dostępie do informacji oraz do elektronicznych dóbr kultury zaplanowana została debata z ekspertami i edukatorkami medialnymi. Podczas festiwalu, którego wiodącym tematem jest Skandynawia, premierę będą miały również trzy e-booki Wydawnictwa Krytyki Politycznej poświęcone tematyce skandynawskiej – przewodniki nieturystyczne po Szwecji, Norwegii i Islandii.
We wszystkie niedziele lipca Park Książki zlokalizowany będzie przed Zatoką Sztuki. Przez trzy soboty pierwszego miesiąca wakacji zapraszamy dodatkowo do mobilnego Parku książki: 13 lipca letnia czytelnia przemieści się na osiedle Brodwino, 20 lipca przyjedzie ze slamem poetyckim do Opery Leśnej, a wędrówkę zakończy 27 lipca w Centrum Żeglarstwa i Ratownictwa przy plaży. Gościem slamu poetyckiego w Operze Leśnej będzie Jaś Kapela, prozaik i felietonista związany z Krytyką Polityczną, a spotkanie poprowadzi gdański poeta Wojciech Boros.
Do relaksu z książką na leżaku lub na kocu w sopockim Parku Północnym przy plaży będzie można włączyć się przez siedem wakacyjnych weekendów, w godz. 12–18. Podczas trwania Festiwalu Literackiego lektury w letniej czytelni będą dostępne od południa do godziny 20.
W letniej czytelni dostępne będą książki dla dorosłych i dzieci wielu wydawnictw, m.in.: Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, IS Wyspa, magazyn „Bliza”, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Dwie Siostry oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
—
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie