Miasto

Mówienie ma znaczenie

Jesienny semestr Uniwersytetu Krytycznego otwarty zostanie w środę, 16 października o godz. 19.00 przez dr Monikę Bokiniec.

Polska wciąż jest społeczeństwem monokulturowym. Jednak ten kulturowy monolit zmienia się. Z jednej strony Polacy wyjeżdżają i zakorzeniają się  w innych kulturach, czasem wracają do kraju wraz ze swoją wielokulturową rodziną. Z drugiej, do Polski, ze względów politycznych, ekonomicznych, rodzinnych czy naukowych przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W obliczu tych zjawisk  zarówno „my” jak i „oni” mamy coraz większe trudności adaptacyjne jako społeczeństwo oraz jako państwo.

W trzyczęściowym cyklu seminariów Multikulti i inne demony rozpatrywane będę różne oblicza wielokulturowości, zarówno w odniesieniu do teraźniejszości, jak i przyszłości. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy społeczeństwem, który ma problem z tolerancją i współżyciem z innymi w różnorodnym społeczeństwie. W Białymstoku płonęły drzwi mieszkania wielokulturowych rodzin, mamy systematyczne konflikty z Romami, wyzyskujemy ekonomicznie ukraińskie sprzątaczki, rozpowszechniamy stereotypy używając „mowy nienawiści”.

Pierwsze seminarium Mówienie ma znaczenie będzie oscylowało wokół dyskursu medialnego na temat Romów, gdzie m.in. materiały z mediów posłużą do dyskusji o stosunku Polaków do obcokrajowców i innych kultur. Dyskutowane będą złożone stosunki polsko-romskie, które mają swoją specyfikę, a jednocześnie są matrycą identyfikacji uniwersalnych problemów związanych z obecnością innych kultur. Romowie są bowiem wystarczająco obcy, a jednocześnie wystarczająco obecni, by inspirować do tego rodzaju refleksji.

Otwarcie jesiennego semestru Uniwersytetu Krytycznego seminarium Mówienie ma znaczenie w ramach cyklu Multikulti i inne demony prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec, w środę 16 października o godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp wolny

Kolejne seminarium z cyklu Multikulti i inne demony odbędzie się w środę 13 listopada o godz. 19.00, a zatytułowane będzie My o nich, oni o nas. Konfrontacja wzajemnych przekonań.  Na trzecie seminarium, zamykające cykl Demony poprawności politycznej zapraszamy w czwartek, 12 grudnia 2013.

dr Monika Bokiniec związana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.

Zdjęcie użyte do ilustracji informacji wykonał Tomáš Rafa podczas Pikniku kultur na koczowisku we Wrocławiu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij