Jesienny semestr Uniwersytetu Krytycznego otwarty zostanie w środę, 16 października o godz. 19.00 przez dr Monikę Bokiniec.
Polska wciąż jest społeczeństwem monokulturowym. Jednak ten kulturowy monolit zmienia się. Z jednej strony Polacy wyjeżdżają i zakorzeniają się w innych kulturach, czasem wracają do kraju wraz ze swoją wielokulturową rodziną. Z drugiej, do Polski, ze względów politycznych, ekonomicznych, rodzinnych czy naukowych przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W obliczu tych zjawisk zarówno „my” jak i „oni” mamy coraz większe trudności adaptacyjne jako społeczeństwo oraz jako państwo.
W trzyczęściowym cyklu seminariów Multikulti i inne demony rozpatrywane będę różne oblicza wielokulturowości, zarówno w odniesieniu do teraźniejszości, jak i przyszłości. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy społeczeństwem, który ma problem z tolerancją i współżyciem z innymi w różnorodnym społeczeństwie. W Białymstoku płonęły drzwi mieszkania wielokulturowych rodzin, mamy systematyczne konflikty z Romami, wyzyskujemy ekonomicznie ukraińskie sprzątaczki, rozpowszechniamy stereotypy używając „mowy nienawiści”.
Pierwsze seminarium Mówienie ma znaczenie będzie oscylowało wokół dyskursu medialnego na temat Romów, gdzie m.in. materiały z mediów posłużą do dyskusji o stosunku Polaków do obcokrajowców i innych kultur. Dyskutowane będą złożone stosunki polsko-romskie, które mają swoją specyfikę, a jednocześnie są matrycą identyfikacji uniwersalnych problemów związanych z obecnością innych kultur. Romowie są bowiem wystarczająco obcy, a jednocześnie wystarczająco obecni, by inspirować do tego rodzaju refleksji.
Otwarcie jesiennego semestru Uniwersytetu Krytycznego seminarium Mówienie ma znaczenie w ramach cyklu Multikulti i inne demony prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec, w środę 16 października o godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp wolny
Kolejne seminarium z cyklu Multikulti i inne demony odbędzie się w środę 13 listopada o godz. 19.00, a zatytułowane będzie My o nich, oni o nas. Konfrontacja wzajemnych przekonań. Na trzecie seminarium, zamykające cykl Demony poprawności politycznej zapraszamy w czwartek, 12 grudnia 2013.
dr Monika Bokiniec związana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.
Zdjęcie użyte do ilustracji informacji wykonał Tomáš Rafa podczas Pikniku kultur na koczowisku we Wrocławiu.