W ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz (IBL PAN) opowie o ruchu kobiecym w PRL.
Kobiety były adresatkami programów emancypacyjnych w PRL. Osiągnęły wiele, ale jednocześnie nie zrzuciły jarzma „podwójnego etatu”. Kryzys lat 80-tych przyniósł hasła powrotu do tradycyjnych ról płciowych, a po 1989 roku PRL-owską emancypację chętnie określano jako pozorną lub niepełną. Trzeba się jej przyjrzeć z perspektywy rzeczywistości historycznej, bez obciążenia współczesnymi debatami politycznymi.
18 czerwca, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101
Katarzyna Stańczak-Wiślicz – adiunkt w Pracowni Komunikacji Literackiej w Okresie PRL w Instytucie Badań Literackich PAN, absolwentka historii na UW i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Uczestniczy w pracach Komisji Historii Kobiet. Główny kierunek zainteresowań badawczych: historia społeczna Polski okresu 1944/45-1989, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet, analiza dyskursów popularnych, zwłaszcza prasowych i poradnikowych, literatura i kultura popularna w PRL. Autorka książki „Opowieści o trudach życia. Narracje zwierzeniowe w popularnej prasie kobiecej XX w.”, (Warszawa 2010), redaktorka tomów: „Zapisy cierpienia” (Wrocław 2011) i „Kultura popularna w Polsce w latach 1944-1989. Problemy i perspektywy badawcze” (Warszawa 2012).
O cyklu:
Feminizmu nie ma. Są za to feminizmy: liberalny, radykalny, marksistowski, islamski, chrześcijański, ekofeminizm… W ruchu kobiecym od lat toczą się spory dotyczące nawet podstawowych kwestii. Na poziomie najbardziej ogólnym pojawia się pytanie o źródło opresji kobiet i strategię zwalczania istniejących nierówności. Każdy nurt feminizmu odpowiada na nie inaczej, dlatego proponowane rozwiązania w sprawach bardziej szczegółowych – takich jak zapisy kodeksu pracy, postawa wobec pornografii czy „terroru piękności” – mogą znacznie się różnić. Aby sprawnie poruszać się w gąszczu tych sporów, warto sięgnąć do historii myśli feministycznej. W czerwcu 2013 r. zapraszamy na kolejne już spotkania poświęcone teorii feminizmu. Tym razem skupimy się na historii feminizmu w Polsce. Mile widziane także osoby nieidentyfikujące się z feminizmem, ale zainteresowane poszerzeniem wiedzy i/lub weryfikacją mitów dotyczących tego ruchu społecznego.
Kolejne spotkanie:
25 czerwca, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP
Ruch kobiecy w Polsce po 1989 r.
Wykład Agnieszki Grzybek (Fundacja im. Heinricha Bölla)
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Pracownia „Główne nurty feminizmu”. Koordynatorka cyklu: Ewa Kamińska.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi.