Miasto

Literacki Sopot: Jacek Żakowski porozmawia z Martą Abramowicz

Spotkanie z Martą Abramowicz, autorką książki "Zakonnice odchodzą po cichu" w niedzielę, 21 sierpnia o godz. 17.00

Rozmowa poświęcona książce oraz reakcjom społecznym związanym z przerwaniem milczenia o życiu zakonnic w Polsce. Do tej pory pytanie o zakonnice w Polsce, a szczególnie los byłych zakonnic było tematem tabu. Czy pół roku po publikacji książki Zakonnice odchodzą po cichu możliwa jest otwarta rozmowa o codziennych zmaganiach kobiet noszących habit lub tych, które z niego zrezygnowały?

Rozmowę z Martą Abramowicz poprowadzi Jacek Żakowski.

21 sierpnia, niedziela, godz. 17.00, Klub 3 Siostry mieszczący się w Domu Zdrojowym, ul. Powstańców Warszawy 6, Sopot

Wstęp wolny

Marta Abramowicz o książce Zakonnice odchodzą po cichu:

O książce:

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena…

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.

Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sprytnych sposobów na zmianę świata.

Jacek Żakowski (1957) – dziennikarz i publicysta. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Był rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, jednym z założycieli „Gazety Wyborczej” oraz pierwszym prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Od 1999 kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Laureat licznych nagród: Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1988), Dziennikarz Roku (1997), dwa Wiktory (1997). Twórca i prowadzący wielu znanych programów telewizyjnych.
Rozmowa z Martą Abramowicz odbędzie się w ramach spotkań wydawniczych organizowanych podczas Festiwalu Literacki Sopot.

Zakonnice-Odchodza-po-Cichu-Marta-Abramowicz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij