Czy polskie feministki zawsze się ze sobą zgadzają? Co w życiu Polek zmieniła transformacja ustrojowa?
Zapraszamy na wykład Agnieszki Grzybek.
25 czerwca, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101
O co chodzi współczesnym polskim feministkom? Czy zawsze się ze sobą zgadzają? Gdzie w ruchu kobiecym przebiegają podziały? Co w życiu polskich kobiet zmieniła transformacja ustrojowa?
Agnieszka Grzybek – działaczka feministyczna, tłumaczka i redaktorka. Przewodnicząca Partii Zieloni (parytetowo z Adamem Ostolskim). Związana z polskim ruchem feministycznym od 1997 roku, współzałożycielka i członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca, które od 2000 roku organizuje manifestacje w obronie praw kobiet, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet i zespołu „Krytyki Politycznej”. Koordynatorka regionalnego programu „Demokracja płci” w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. Tłumaczka (m.in. słownik Sto haseł o równości. Podręczny słownik pojęć dotyczących równości kobiet i mężczyzn w sferze zatrudnienia i polityki społecznej, równych szans i polityki rodzinnej, podręcznik UNDP Polityka równości płci w praktyce, Ekonomia i płeć pod red. A. G. Dijkstra, J. Plantega, Nowa singielka K. Trimberger, Mistyka kobiecości Betty Friedan). Współautorka i współredaktorka (wspólnie z Joanną Piotrowską) książki Polityka a płeć (Fundacja im. H. Bölla, Warszawa 2005), autorka wielu artykułów poświęconych kwestiom równościowym. W latach 2002-2005 była członkinią Rady Programowo-Konsultacyjnej przy ówczesnej pełnomocniczce rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Prowadzi bloga „Zielona alternatywa” na portalu tokom.pl (http://www.tokfm.pl/blogi/zielona-alterna).
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Pracownia „Główne nurty feminizmu”. Koordynatorka cyklu: Ewa Kamińska.
O cyklu:
Feminizmu nie ma. Są za to feminizmy: liberalny, radykalny, marksistowski, islamski, chrześcijański, ekofeminizm… W ruchu kobiecym od lat toczą się spory dotyczące nawet podstawowych kwestii. Na poziomie najbardziej ogólnym pojawia się pytanie o źródło opresji kobiet i strategię zwalczania istniejących nierówności. Każdy nurt feminizmu odpowiada na nie inaczej, dlatego proponowane rozwiązania w sprawach bardziej szczegółowych – takich jak zapisy kodeksu pracy, postawa wobec pornografii czy „terroru piękności” – mogą znacznie się różnić.
Aby sprawnie poruszać się w gąszczu tych sporów, warto sięgnąć do historii myśli feministycznej. W czerwcu 2013 r. zapraszamy na kolejne już spotkania poświęcone teorii feminizmu. Tym razem skupimy się na historii feminizmu w Polsce.
Mile widziane także osoby nieidentyfikujące się z feminizmem, ale zainteresowane poszerzeniem wiedzy i/lub weryfikacją mitów dotyczących tego ruchu społecznego.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi.