Miasto

Diaz – wolny wybór to fikcja

Przedpremierowy pokaz filmu "Diaz. Prelekcję przed projekcją wygłosi Michał Gauza (KP Łódź). 12 listopada, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi.

Szczyt państw G8 w Geniu widziany oczyma Daniele Vicariego. Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Diaz (Francja, Włochy, Rumunia 2012).

Prelekcję przed projekcją wygłosi Michał Gauza (KP Łódź)

12 listopada, poniedziałek, godz. 18.00Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Jest lipiec 2001 roku. W Genui odbywa się szczyt państw G8. Do Włoch zjeżdżają się nie tylko najważniejsi politycy świata, ale także tłumy alterglobalistów. W całym mieście panuje ogromne napięcie. Młodzi manifestanci okupują ulice, a włoskie służby bezpieczeństwa w każdej chwili są gotowe do zbrojnej interwencji. Drugiego dnia szczytu dochodzi do starć protestujących z policją, podczas których ginie jeden z najaktywniejszych demonstrantów, 23-letni Carlo Giuliani. Ale to dopiero początek. Spirala przemocy systematycznie się nakręca, a jej eksplozja następuje w nocy z 21 na 22 lipca w budynku szkoły Diaz, gdzie policja, pod pretekstem poszukiwania terrorystów, masakruje dziesiątki uczestników protestu.

Film Daniele Vicariego jest pełną pasji próbą rekonstrukcji wydarzeń z 2001 roku. Pokazane w nim rosnące napięcie ludzi po obu stronach barykady udziela się także oglądającym. Diaz jest obrazem, który bezspornie angażuje uwagę i emocje widzów. Widać to było podczas Berlinale 2012, gdzie zdobył II Nagrodę Publiczności.
[opis dystrybutora]

„Diaz” w kinach już 23 listopada. Dystrybucja: Vivarto

Krytyka Polityczna jest patronką medialną filmu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij