Joanna Kluzik-Rostkowska, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Gauden, Beata Chmiel, Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
23 września, środa, godz. 18.00, Bar Studio, PKiN, Pl. Defilad 1 Warszawa
Co robi państwo, żeby promować czytelnictwo? Plany, realizacje, perspektywy
Goście:
Joanna Kluzik-Rostkowska – ministra edukacji narodowej
Małgorzata Omilanowska – ministra kultury
Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki
Beata Chmiel – przedstawicielka Obywateli Kultury
Prowadzenie: Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska
W Polsce od trzech lat działa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany przez Ministerstwo Kultury – od tego roku do realizatorów dołącza także Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym samym czasie toczy się spór o kształt Ustawy o Książce. Czy te działania pozwolą Polsce wyjść z czytelniczego dołka? Czy realnie polepszą możliwości pracy bibliotekarzom, księgarzom, pisarzom i wydawcom?
Pretekstem do rozmowy i punktem odniesienia w naszej debacie będzie książka Szwecja czyta. Polska czyta pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.
O książce:
Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny! W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10-13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu? Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce?
Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
Wśród rozmówców m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Roman Chymkowski, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson, a o historycznym podłożu różnic między polskim a szwedzkim czytelnictwem pisze dr Maja Chacińska.
Więcej o książce:
http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/szwecja-czyta
Partnerami publikacji są Ambasada Szwecji i Instytut Książki.
Książkę objęły patronatem Radio TOK FM, TVP Kultura i Enter The Room.
Organizatorzy spotkania: Krytyka Polityczna i Ambasada Szwecji
Notki o gościach i prowadzących:
Joanna Kluzik-Rostkowska – dziennikarka, polityk, od 2013 ministra edukacji narodowej. Od 1989 pracowała jako dziennikarka „Tygodnika Solidarność”. W 1992 rozpoczęła pracę w „Expressie Wieczornym”, gdzie była m.in. zastępczynią kierownika działu krajowego i reportażu oraz kierowniczką działu reportażu. Od 1996 dziennikarka działu krajowego i politycznego tygodnika „Wprost”. W latach 2001–2004 była zastępczynią redaktorki naczelnej tygodnika „Przyjaciółka”. W 2007 ministra pracy i polityki społecznej, od 2005 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, posłanka na Sejm VI i VII kadencji, była przewodnicząca klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.
Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, od lutego 2008 roku – dyrektor Instytutu Książki. W czasach Solidarności redaktor naczelny dziennika „Wiadomości Dnia” i „Obserwatora Wielkopolskiego”, tygodnika Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 internowany (uwolniony w lipcu 1982), w latach 1982-93 na emigracji w Szwecji. Do roku 2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” i prezes wydawnictwa Presspublica.
Beata Chmiel – menedżerka kultury i analityk mediów, m.in. założycielka i redaktorka naczelna wielkonakładowego dwutygodnika „Ex Libris”, twórczyni i dyrektorka Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy i programu literackiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Obecnie Pełnomocniczka Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. Badań i Rozwoju. Członkini Polskiego PEN Clubu. Odznaczona honorową odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jedna z inicjatorek i animatorek ruchu społecznego Obywatele Kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współprzewodnicząca Zespołu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM.
Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. W latach 2006 – 2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Strona internetowa: www.katarzynatubylewicz.pl
Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka, aktywistka miejska, promotorka książek; członkini zespołu Krytyki Politycznej, współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, członkini zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie; absolwentka Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN; pracuje w Wydawnictwie Krytyki Politycznej; pisze dla Dziennika Opinii o prawach kobiet, sprawach społecznych, czytelnictwie i kulturze.