O inwigilacji, prywatności i o nowej, zimnej wojnie między władzą a społeczeństwem będą rozmawiać Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) i Marek Jedliński (KP)
Ludzie poddani inwigilacji właściwie są już więźniami.
(Jacob Appelbaum, jeden z twórców anonimowej sieci Tor i współpracownik WikiLeaks)
4 października, piątek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Jeszcze niedawno angielskie pojęcie „whistleblower” i jego polski odpowiednik — sygnalista — znane były tylko garstce aktywistów, historyków i prawników. Dziś Chelsea Manning, Edward Snowden i Julian Assange, wykreowani przez rządy i znaczną część mediów Zachodu na wrogów publicznych, są w odczuciu globalnego społeczeństwa bohaterami przynoszącymi zakazaną wiedzę.
Czy musimy i czy chcemy rezygnować z prywatności dla bezpieczeństwa? Jak to się stało, że prywatność jednostek i przejrzystość poczynań władzy stały się nie tylko jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej, ale wręcz frontem swego rodzaju „zimnej wojny” między władzą a obywatelami, w której jedną z ofiar stała się Chelsea Manning? Dlaczego właściwie Julian Assange uruchomił portal WikiLeaks? Czemu służy masowa inwigilacja, o której wiemy dzięki Snowdenowi? Jakie działania powinien podjąć polski rząd, a co my możemy z tym zrobić? Czy demokracja wymyka nam się z rąk, czy może właśnie zaczynamy ją odzyskiwać?
Polecamy także opracowany przez Fundację Panoptykon polityczny kalendarz wydarzeń po wybuchu afery PRISM.
Spotkanie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.