Miasto

Bohaterowie naszych czasów: Manning, Snowden, Assange

O inwigilacji, prywatności i o nowej, zimnej wojnie między władzą a społeczeństwem będą rozmawiać Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) i Marek Jedliński (KP)

Ludzie poddani inwigilacji właściwie są już więźniami.
(Jacob Appelbaum, jeden z twórców anonimowej sieci Tor i współpracownik WikiLeaks)

4 października, piątek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Jeszcze niedawno angielskie pojęcie „whistleblower” i jego polski odpowiednik — sygnalista — znane były tylko garstce aktywistów, historyków i prawników. Dziś Chelsea Manning, Edward Snowden i Julian Assange, wykreowani przez rządy i znaczną część mediów Zachodu na wrogów publicznych, są w odczuciu globalnego społeczeństwa bohaterami przynoszącymi zakazaną wiedzę.

Czy musimy i czy chcemy rezygnować z prywatności dla bezpieczeństwa? Jak to się stało, że prywatność jednostek i przejrzystość poczynań władzy stały się nie tylko jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej, ale wręcz frontem swego rodzaju „zimnej wojny” między władzą a obywatelami, w której jedną z ofiar stała się Chelsea Manning? Dlaczego właściwie Julian Assange uruchomił portal WikiLeaks? Czemu służy masowa inwigilacja, o której wiemy dzięki Snowdenowi? Jakie działania powinien podjąć polski rząd, a co my możemy z tym zrobić? Czy demokracja wymyka nam się z rąk, czy może właśnie zaczynamy ją odzyskiwać?

Polecamy także opracowany przez Fundację Panoptykon polityczny kalendarz wydarzeń po wybuchu afery PRISM.

Spotkanie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij