Kraj

Ikonowicz, Sierakowski, Staniszkis, Borowski piszą do Morawieckiego w sprawie Moniki Żelazik

asła strajkowe na murach Stoczni Gdańskiej, sierpien 1980. Fot. Tadeusz Kłapyta, wikimedia commons

W imię wspólnych ideałów Sierpnia ’80, w imię konstytucyjnej zasady państwa prawa i sprawiedliwości społecznej nalegamy, aby Pan Premier doprowadził do przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Moniki Żelazik i podjęcia negocjacji z załogą w duchu dialogu społecznego – piszą w liście do premiera m.in. Marek Borowski, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Jacek Żakowski.

Warszawa, 15 czerwca 2018 r.

Prezes Rady Ministrów
Pan Mateusz Morawiecki

Szanowny Panie Premierze,

W podległej Panu spółce PLL LOT doszło do skandalicznego złamania prawa. Za działalność związkową zwolniono przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, Monikę Żelazik. Jest to nie pierwsza już w Polsce próba zastraszenia ruchu związkowego, świata pracy i zaprzeczenia jednemu z fundamentalnych praw w demokratycznym państwie prawa – prawu do strajku. To, że dziś pan premier sprawuje swoją funkcję, że mamy demokratyczne wybory, to wszystko zaczęło się od strajku powszechnego z jednym zasadniczym żądaniem, żądaniem wolności związkowej.

Kiedy w Stoczni Gdańskiej zwolniono suwnicową, Annę Walentynowicz, stanęła cała Polska. Sprawa Moniki Żelazik urasta do rangi symbolu kolosalnego regresu praw pracowniczych i związkowych w Polsce.

Dlatego w imię wspólnych ideałów Sierpnia ’80, w imię konstytucyjnej zasady państwa prawa i sprawiedliwości społecznej nalegamy, aby Pan Premier, wpłynął na zarząd podległej mu spółki PLL LOT i doprowadził do przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Moniki Żelazik i podjęcia prawdziwych negocjacji z załogą w duchu dialogu społecznego.

Karol Modzelewski, Marek Borowski, Jarema Dubiel, Piotr Ikonowicz, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Maciej Wiśniowski, Henryk Wujec, Jacek Żakowski.

Przywrócić Monikę Żelazik do pracy!

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px