Gospodarka, Podcasty

Europa nie musi przegrać w gospodarczym wyścigu

Piotr Wójcik w „Podcaście krytycznym” Michała Sutowskiego.

Ani Google, ani Apple, ani Facebook nie powstały w Europie; ogniwa fotowoltaiczne to domena Chińczyków, a samochody autonomiczne produkują Amerykanie. Czy Unia Europejska skazana jest zatem na klęskę w wyścigu ku technologicznej awangardzie? Nasz gość twierdzi, że nie wszystko stracone. W takich dziedzinach jak farmacja, sektor chemiczny, lotnictwo, energetyka jądrowa, a nawet sektor IT wciąż mamy potężne zasoby i możliwości. Przodujemy też w innowacjach sektora publicznego – przykładem elektroniczna administracja czy systemy ochrony zdrowia rozwijane w Estonii i Finlandii.

Z Chinami czy USA nie wygramy efektem skali i nie zbudujemy podobnych firm gigantów, za to potrafimy doskonale łączyć biznes, naukę i państwo w sieci. Unia zmienia też narzędzia swej polityki przemysłowej – od wydatków na infrastrukturę czy start-upy przechodzi do wspierania badań i rozwoju w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Nie jest też przesądzone, że na unijnej polityce zawsze korzystać muszą wyłącznie najsilniejsi. A jeśli stworzymy jeszcze unijny system patentowy, będziemy mieli wszelkie szanse konkurować z resztą świata. O tym wszystkim Michałowi Sutowskiemu opowiada Piotr Wójcik, ekspert i publicysta ekonomiczny piszący m.in. dla „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Krytyki Politycznej”.

**
Podcast powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco