Gospodarka, Podcast

Europa nie musi przegrać w gospodarczym wyścigu

Piotr Wójcik w „Podcaście krytycznym” Michała Sutowskiego.

Ani Google, ani Apple, ani Facebook nie powstały w Europie; ogniwa fotowoltaiczne to domena Chińczyków, a samochody autonomiczne produkują Amerykanie. Czy Unia Europejska skazana jest zatem na klęskę w wyścigu ku technologicznej awangardzie? Nasz gość twierdzi, że nie wszystko stracone. W takich dziedzinach jak farmacja, sektor chemiczny, lotnictwo, energetyka jądrowa, a nawet sektor IT wciąż mamy potężne zasoby i możliwości. Przodujemy też w innowacjach sektora publicznego – przykładem elektroniczna administracja czy systemy ochrony zdrowia rozwijane w Estonii i Finlandii.

Z Chinami czy USA nie wygramy efektem skali i nie zbudujemy podobnych firm gigantów, za to potrafimy doskonale łączyć biznes, naukę i państwo w sieci. Unia zmienia też narzędzia swej polityki przemysłowej – od wydatków na infrastrukturę czy start-upy przechodzi do wspierania badań i rozwoju w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Nie jest też przesądzone, że na unijnej polityce zawsze korzystać muszą wyłącznie najsilniejsi. A jeśli stworzymy jeszcze unijny system patentowy, będziemy mieli wszelkie szanse konkurować z resztą świata. O tym wszystkim Michałowi Sutowskiemu opowiada Piotr Wójcik, ekspert i publicysta ekonomiczny piszący m.in. dla „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Krytyki Politycznej”.

**
Podcast powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Michał Sutowski

| Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.