Michał Sutowski

Sutowski: Opór działa, walka trwa [pięć tez po 2/3 weta]

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o KRS i o Sądzie Najwyższym. Co dalej?

1.

Skuteczność sprzeciwu – podobnie jak przy Czarnym Proteście – wynika nie tylko z jego skali, ale i różnorodności. Wiece i przemarsze no logo obok (ale nie zamiast!) demonstracji (około)partyjnych mobilizują kolejne, nieoczekiwane dla Kaczyńskiego grupy i niuansują duopol władza-opozycja, który dziś wciąż gra na korzyść PiS.

Młodzi na ulicy, czyli PiS wkurzył już prawie wszystkich

2.

Walka trwa – niespodziewane nie tylko dla mnie dwa weta nie zmieniają faktu, że ustawa o ustroju sądów powszechnych daje ministrowi sprawiedliwości nadmierne uprawnienia i wpływ na władzę sądowniczą. Spowolnienie zawłaszczania państwa daje jednak społeczeństwu moment na oddech, a opozycji na przemyślenie strategii.

3.

Rację mieli ci, którzy wskazywali na chęć emancypacji Andrzeja Dudy z roli notariusza PIS, a być może także na próbę wzmocnienia frakcji „konserwatywno-państwowej” w obozie władzy, hamującej ostry kurs na konsolidację władzy. Wizerunkowo przegrali na dziś Zbigniew Ziobro i hunwejbini PiS, ale także Jarosław Gowin, który stracił szansę zostania liderem „państwowców”.

4.

Przed opozycją wielkie wyzwanie – manewr Dudy stwarza obozowi władzy szansę na „normalizację” wizerunku i demobilizację społecznego sprzeciwu, z „pełzającym” zawłaszczaniem państwa i kontrolą społeczeństwa w tle. Kwestie umacniania niezależnych instytucji i organizacji świeżo uaktywnionych obywateli w ramach politycznych są więc tym bardziej palące.

5.

Mobilizacja polityczna niezaangażowanych i sprzyjanie dekompozycji monolitu obozu władzy to najpoważniejsze zadania na najbliższe miesiące. Jedno i drugie nie obędzie się bez zmiany pokoleniowej i zmiana ta dotyczy wszystkich aktorów życia politycznego.

Sutowski: Zdradzieckie mordeczki wciąż nie mają na kogo głosować

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij