Michał Sutowski

Sutowski: Opór działa, walka trwa [pięć tez po 2/3 weta]

protesty-w-obronie-sadow

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o KRS i o Sądzie Najwyższym. Co dalej?

1.

Skuteczność sprzeciwu – podobnie jak przy Czarnym Proteście – wynika nie tylko z jego skali, ale i różnorodności. Wiece i przemarsze no logo obok (ale nie zamiast!) demonstracji (około)partyjnych mobilizują kolejne, nieoczekiwane dla Kaczyńskiego grupy i niuansują duopol władza-opozycja, który dziś wciąż gra na korzyść PiS.

Młodzi na ulicy, czyli PiS wkurzył już prawie wszystkich

2.

Walka trwa – niespodziewane nie tylko dla mnie dwa weta nie zmieniają faktu, że ustawa o ustroju sądów powszechnych daje ministrowi sprawiedliwości nadmierne uprawnienia i wpływ na władzę sądowniczą. Spowolnienie zawłaszczania państwa daje jednak społeczeństwu moment na oddech, a opozycji na przemyślenie strategii.

3.

Rację mieli ci, którzy wskazywali na chęć emancypacji Andrzeja Dudy z roli notariusza PIS, a być może także na próbę wzmocnienia frakcji „konserwatywno-państwowej” w obozie władzy, hamującej ostry kurs na konsolidację władzy. Wizerunkowo przegrali na dziś Zbigniew Ziobro i hunwejbini PiS, ale także Jarosław Gowin, który stracił szansę zostania liderem „państwowców”.

4.

Przed opozycją wielkie wyzwanie – manewr Dudy stwarza obozowi władzy szansę na „normalizację” wizerunku i demobilizację społecznego sprzeciwu, z „pełzającym” zawłaszczaniem państwa i kontrolą społeczeństwa w tle. Kwestie umacniania niezależnych instytucji i organizacji świeżo uaktywnionych obywateli w ramach politycznych są więc tym bardziej palące.

5.

Mobilizacja polityczna niezaangażowanych i sprzyjanie dekompozycji monolitu obozu władzy to najpoważniejsze zadania na najbliższe miesiące. Jedno i drugie nie obędzie się bez zmiany pokoleniowej i zmiana ta dotyczy wszystkich aktorów życia politycznego.

Sutowski: Zdradzieckie mordeczki wciąż nie mają na kogo głosować

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.

Komentarze archiwalne

  1. A ja bym się tak nie cieszył. Ludzie w przypływie radości łatwo tracą pamięć. Z podobną łatwością z jaką ogłosili przechrztów w stylu Giertycha czy Staniszkis (którzy w dawnych latach sytuowali się w idiotyzmie poglądów gdzieś w okolicach Macierewicza i Waszczykowskiego) “naszymi” ludźmi teraz nagle widzą zbawcę w Dudzie, osobie, której – jak przypominam – powinien czekać Trybunał Stanu za wielokrotne łamanie Konstytucji. Najwidoczniej już nie czeka, wystarczy zostać bohaterem lewactwa i już przewiny idą w niepamięć. Przypominam że na takich tezach, najwyraźniej słusznych, wypłynął Jarosław Kaczyński.

    Dwa, ludzie udają też, lub również zapomnieli że wszyscy ci politycy i wysocy urzędnicy są ze sobą na ty i mają do siebie telefony. Z lewa i prawa. I niektórzy nie są bez skazy tylko dlatego że wystąpili na “demokratycznym” wiecu. nie zdziwiłbym sięgdyby ustępstwa na rzecz środowiska sędziowskiego zostały okupione jakimiś kontrustępstwami. Np. pan Duda dogaduje się z panią Gersdorf że będzie veto, ale s zamian Kamiński nie idzie do więźnia.

    Z perspektywy wiecu wygląda to wszystko jak przełomowy moment historii, z perspektywy salonów władzy…cóż, zapewne nieco inaczej. Zaczną się teraz targi, zapewne nie czystsze niż rozmowy pana Lipińskiego z panią Beger. No ale cóż, najwidoczniej Polacy potrzebują wielkich bohaterów, normalność i codzienność to u nas dobro rzadkie.

  2. Redaktorze, ustawa o ustroju sądów powszechnych za dużo władzy daje ministrowi-prokuratorowi? A co proponuje Krytyka Polityczna? Sędziokrację, jak do tej pory? Skoro Prezydent zapowiedział pisanie ustaw o SN i KRS na nowo, wszyscy, którzy mają ambicje powinni przedstawić własne propozycje, nawet jak nie zostaną doproszone do stołu. Dosyć już analiz, jak złe projekty ma PiS, to już jest passé.

  3. jest szansa wyjscia na prosta, aby tylko nie spieprzyc!
    media moga odegrac tutaj duza role.

Zamknij