Jan Śpiewak

Nowa narodowa klasa średnia vs opozycyjne zombie

To jest felieton ze złymi wiadomościami dla wszystkich przeciwników PiS-u.

To jest felieton ze złymi wiadomościami dla wszystkich przeciwników PiS-u. Pierwsza zła wiadomość jest taka, że Kaczyński ma plan. Jest to projekt budowy całej nowej klasy społecznej, która będzie zawdzięczać swój awans społeczny PiS-owi. Kaczyński chce stworzyć nową narodową klasę średnią. Drugą złą wiadomością jest całkowite bankructwo intelektualne przeciwnych mu głównych sił politycznych. Opozycja nie zauważyła, że intelektualnie jest trupem. Przypomina kurczaka biegającego po podwórku z odciętą głową, kurczaka, który nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jest martwy.

Przeciwnicy Kaczyńskiego i jego polityki muszą od początku walczyć na dwóch frontach. Na własnych tyłach muszą walczyć z intelektualnymi zombie na czele ze zmartwychwstałym Władysławem Frasynukiem i plejadą gwiazd Unii Wolności. Przeciwnik jest to trudny, bo nieobliczalny. Nigdy nie wiadomo, kiedy któryś z zombiaków poprze Kongres Kobiet pisząc, że „wspiera kobiety, bo są sexy”. Nie wiadomo kiedy powie, że unika płacenia podatków w kraju, albo jest dumny z tego, że nie płaci mandatów za przekraczanie prędkości. Lider opozycji może okazać się alimenciarzem, który zgromadził ponad sto tysięcy złotych długu wobec własnych dzieci. Przeciwnik PiS-u i demontażu liberalnej demokracji nigdy nie wie, kiedy trafi go w plecy ogień z „sojuszniczych” pozycji.

Najgorszy dramat jednak zaczyna się, gdy opozycyjne zombie zaczynają mówić o gospodarce i mniej zamożnych obywatelach naszego kraju. Tutaj zombie okazują się być wiernymi miłośnikami romantyzmu. Każde zombie nosi w swoim martwym sercu cytat z Mickiewicza: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Odrzucają oni wszelkie dane i statystyki dotyczące stanu gospodarki i sytuacji ekonomicznej ogromnej rzeszy obywateli. Leszek Balcerowicz jest ich wieszczem i wierzą w niego jeszcze bardziej niż w tydzień grecki w Lidlu.

Leszek Balcerowicz jest ich wieszczem i wierzą w niego jeszcze bardziej niż w tydzień grecki w Lidlu.

Zombie wierzą, że wygrana PiS-u nie jest efektem ich polityki, ale jest wynikiem spisku. Trzeba wiedzieć, że opozycyjny establishment zombich jest pełen spiskowych teorii i paranoi. 500 plus to nie obietnica wyborcza, jakich wiele, ale przekupstwo. Intryga wyklętej inteligencji i ciemnego ludu, który w zamian za pieniądze wpuścił na cmentarz, przepraszam, na salony, złego Kaczafiego. Wiadomo, że pieniądze przepiją. W tym też jest ukryty cel. Pijanym chłopstwem łatwiej się rządzi. Kto będzie teraz pracował za 5 złotych na godzinę w ich firmach transportowych, w ich knajpach, w ich montowniach, w ich agencjach ochrony i na ich budowach?

Roszczeniowe matki z czwórką dzieci będą teraz siedzieć w domach i nic nie robić. Robotnicy porzucą kasy w Biedronkach i zostawią niestrzeżone budki ochrony. Imperium zombich trzeszczy w posadach.

Jeśli obrońca demokracji liberalnej nie zostanie zjedzony przez zombie na własnych tyłach i trafi na pierwszą linię frontu spotka się z przeciwnikiem dużo bardziej potężnym niż mu się to jeszcze niedawno wydawało. Cywilizacja życia nie zasypuje gruszek w popiele. Jarosław Kaczyński nie jest tylko, jak latami starała się przekonać opozycja, zaczadziałym zemstą fanatykiem. Wiele wskazuje na to, że ma dość konkretny plan i to nie tylko na najbliższe 4 lata. Co więcej wszystko wskazuje na to, że postanowił go zrealizować. Po czasach ciepłej wody w kranie to prawdziwy szok. Kaczyński proponuje nową wizję Polski. Za pomocą programu 500 plus i Mieszkanie plus PiS jest w stanie na trwale zmienić strukturę społeczną kraju. Wedle danych Ministerstwa Finansów program wsparcia rodzin będzie miał dramatyczne skutki. Sprawi, że bieda wśród dzieci zmniejszy się o połowę. Setki tysięcy rodzin znajdzie środki na wydatki, które wykraczają poza podtrzymywanie egzystencji. Wyjadą pierwszy raz na wakacje, pójdą do kina, kupią samochód. Już widać, że program będzie miał też wpływ na wzrost zarobków wśród najbiedniejszych. Jeśli dojdzie do tego minimalna pensja godzinowa, którą zapowiadało PiS w kampanii wyborczej, będzie to prawdziwa rewolucja dla 25% Polaków, którzy zarabiają w okolicach najniższej krajowej.

Program Mieszkania plus może sprawić, że kolejne dziesiątki tysięcy polskich rodzin zdecyduje się na posiadanie dzieci, wyprowadzi się od rodziców i zacznie żyć na własnym. Jednym słowem pojawi się cała masa ludzi, którzy swój życiowy awans zawdzięczają PiS-owi. Ich sukces będzie miała twarz uśmiechniętego pana Jarosława z Żoliborza. Będą bronić tej władzy niezależnie od okoliczności. Na naszych oczach twardy elektorat Prawa i Sprawiedliwości rośnie i cementuje się. W głowie Kaczyńskiego nowa klasa średnia ma mieć oczywiście narodowy charakter. W tym modelu matka Polka ma siedzieć w domu i wychowywać dzieci. Ojciec powinien natomiast być członkiem jednostek paramilitarnych i spędzać wolny czas na strzelnicy. Będąc rezerwistą jednostek obrony terytorialnej dostanie jeszcze od Antoniego Macierewicza 500 złotych miesięcznie. Nic tylko dołączać do dobrej zmiany.

W tej sytuacji perspektywa tego, że PiS będzie rządził co najmniej przez dwie kadencje, staje się coraz bardziej realna. PiS buduje trwałe zaplecze, które wykracza daleko poza swoje bastiony. Dzięki programom 500 plus i Mieszkanie plus będzie powiększał przyczółki w dużych miastach. Tam bowiem najszybciej formować się będzie nowa narodowa klasa średnia.

Jeśli CBA zacznie przetrzebiać samorządowców może się okazać, że padną również ostatnie bastiony opozycji. Do tej pory Kaczyński nie używał służb do wprowadzania dobrej zmiany. Wydaje się jednak, że jest to tylko kwestia czasu. Zbyt wielu włodarzy dużych miast w kraju jest zamieszanych w dziwne interesy, nie pamięta, ile ma mieszkań, jak prezydent Gdańska, czy kasuje służbowe samochody o 5.00 nad ranem w towarzystwie niezidentyfikowanych osób, jak prezydent Wrocławia. W Warszawie rządząca Platforma Obywatelska robi wszystko, co może, żeby utorować władzę rządowemu komisarzowi. Przez ostatnie miesiące skandale reprywatyzacyjne uderzają w najważniejszych urzędników ratusza. Ratusz milczy i próbuje sprawę przeczekać. Strategia, która działała przez ostatnie dziesięć lat, tym razem może okazać się nieskuteczna. Coraz trudniejsze są do ukrycia bliskie związki między deweloperami, handlarzami roszczeń i urzędnikami warszawskiego ratusza. Daje to PiS-owi szansę na usunięcie ze stanowiska wiceprezeski PO Hanny Gronkiewicz-Waltz. W Warszawie lokalni działacze partii Kaczyńskiego w prywatnych rozmowach mówią, że Beata Szydło czeka tylko do października. Wtedy nie trzeba będzie przeprowadzać przyspieszonych wyborów. Na ile to tylko straszenie przeciwnika, trudno powiedzieć. Na pewno Platforma chowając głowę w piasek robi wszystko, żeby ułatwić tę decyzję rządowi.

Tym bardziej przeraża miałkość opozycji. Jej największy oręż – wielotysięczne demonstracje – nie przynoszą rezultatów. Marsze KOD-u mogą okazać się nawet kontrskuteczne. Dzięki nim Prawo i Sprawiedliwość mobilizuje swoich zwolenników i kanibalizuje inne prawicowe partie. Dziesiątki tysięcy protestujących to sygnał dla przeciwników opozycji, że trzeba się jednoczyć pod sztandarem Prawa i Sprawiedliwości. Nie czas na swary jak wróg u bram. W dodatku z ust głównych przeciwników Kaczyńskiego nie płynie żaden mobilizujący i pozytywny przekaz. Opozycja wyspecjalizowała się w języku klasowego resentymentu. W umiejętności szczucia jednej frakcji społeczeństwa na drugą okazała się najzdolniejszym uczniem Jarosława Kaczyńskiego. Nic nie jej tak nie sprawia przyjemności jak nazwać się „obywatelem drugiego sortu”, a przeciwników wyzywać od „ciemnego ludu”, „pisdzielców” i „pislamu”. Klasa średnia, która została wepchnięta w pułapkę kredytów na 30 lat, patrzy dzisiaj z zazdrością na tych, którzy mieszkania będą wynajmować po dwa razy niższych stawkach. Rodziny z jednym dzieckiem patrzą z zazdrością na te, które mają dwójkę. PO i Nowoczesna już teraz wykorzystują to poczucie bycia wystrychniętym na dudka do budowy poparcia i szukania nowych źródeł legitymizacji. Wywodzący się z PO burmistrz Woli, na której mają powstać pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie plus, alarmował na twitterze:

„Mechanizm programów jak Mieszkanie plus na świecie podobny: koncentracja biedy i spadek wartości nieruchomości wokół. Odolany przerażone”

Opozycja będzie teraz występować jako główny obrońca „zdobyczy neoliberalizmu”. Wydaje się to dość zabawne, ale taką właśnie drogą podążają zarówno reprezentanci Nowoczesnej jak i Platformy. Nowy podział, jaki się rysuje, może przebiegać między „ciężko i uczciwie pracującą klasą średnią” oraz nową narodową (w domyśle pasożytniczą) klasą średnią i nowymi elitami, które PiS dzisiaj w pocie czoła buduje. Całkowita wymiana kadr w administracji, czyszczenie do samego dna struktur instytucji publicznych to plan na wstawienie tam ludzi, którzy całą swoją karierę zbudowali dzięki poparciu PiS-u. To samo przez ostatnią dekadę robiły inne partie polityczne z PSL-em na czele. PiS doprowadził to do ekstremum. Likwidując de facto służbę cywilną zrzucił maskę, która do tej pory towarzyszyła działaniom rządzących krajem partii.

Opozycja podąża dzisiaj ścieżkami węgierskiej opozycji, która cierpi z powodu braku wiarygodności i alternatywnego pomysłu wobec narodowego kapitalizmu. Nie potrafi zaproponować nic i nikogo poza kolejnymi trupami z szafy, które ożywają na marszach KOD-u. Długa zima przed nami.

**Dziennik Opinii nr 163/2016 (1363)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jan Śpiewak
Jan Śpiewak
aktywista miejski
Aktywista miejski
Zamknij