Dotychczasowe koncepcje ekonomiczne nie wystarczają, bądź są nieaktualne w świecie, który musi stawić czoła katastrofie klimatycznej, walczyć z nierównościami ekonomicznymi i ambitnie podchodzić do innych wyzwań społecznych ludzkości. Potrzebujemy nowych dróg, idei i rozwiązań.

Długo sądziliśmy – w Polsce i na całym świecie – że wzrost gospodarczy przyniesie wszystkim dobrobyt. Niestety, gdy coraz więcej ludzi coraz więcej i bardziej nierówno produkuje i konsumuje, przestaje wystarczać planety. W tych warunkach kompromis: „większy dobrobyt kosztem środowiska” dawno przestał się spinać.

Brytyjska ekonomistka Kate Raworth ma na to odpowiedź: zamiast tortu pieczmy obwarzanek – a właściwie doughnuta, czyli „pączek z dziurką”. Kluczowy jest jednak kształt – „obwarzanek” po polsku brzmi zgrabniej.

Czym jest ekonomia obwarzanka, wyjaśniają Michał Sutowski, Katarzyna Przyborska i Agnieszka Wiśniewska.

Obejrzyj krótkie wideo, a jeśli zaciekawi cię temat ekonomii, która nie jest ślepa na klimat i nasze codzienne potrzeby, polecamy książkę Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku.

Pomysły Kate Raworth przenieśliśmy z oksfordzkich seminariów i amsterdamskich gabinetów do Polski trzeciej dekady XXI wieku. I przepisaliśmy na tutejsze problemy, wyzwania i dylematy. Tak powstała książka Obwarzanek po polsku.

Teorię obwarzanka przyłożyliśmy też do kwestii bezpieczeństwa i odporności. W raporcie Obwarzanek uzbrojony. Perspektywy dla Polski opisaliśmy polityki dobra wspólnego w czasach wojny, zmiany klimatu i kryzysu państwa dobrobytu.

Polecamy także bogate archiwum tekstów o ekonomii obwarzanka, które znajdziecie tutaj.

Raworth: Czy musimy rosnąć bez końca?

czytaj także

Raworth: Światowy kryzys to doskonała pora na wielką transformację

Fot. Aleksandr Zykov/Flickr.com, ed. KP

Film powstał w ramach projektu Sphera. Realizacja Wojciech Kaniewski

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Przyborska
Katarzyna Przyborska
Dziennikarka KrytykaPolityczna.pl
Dziennikarka KrytykaPolityczna.pl, antropolożka kultury, absolwentka The Graduate School for Social Research IFiS PAN; mama. Była redaktorką w Ośrodku KARTA i w „Newsweeku Historia”. Współredaktorka książki „Salon. Niezależni w »świetlicy« Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-79”. Autorka książki „Żaba”, wydanej przez Krytykę Polityczną.
Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij