Podcast Krytyki Politycznej. Kombinujemy, co robić.
Akademiki politechnik na Korwina, osiedla lemingów na Nowoczesną, te wojskowe na SLD, a byłe wsie i starsze blokowiska na PiS – wzorce głosowania w miastach na poziomie obwodów wyborczych nie potwierdzają stereotypów o „wciąż aktualnych granicach zaborów”, postępowych metropoliach i zacofanej prowincji czy prostym związku zamożności z liberalizmem światopoglądowym.
Zwiedzeni przez kolorowe mapy zwycięzców w miastach i powiatach zauważamy, jak skomplikowana jest mozaika wyborcza polskich miast i regionów. A krótka pamięć o najnowszej historii wśród komentatorów – i całkiem długa wśród wyborców – wypacza nasze rozumienie motywacji głosujących Polek i Polaków.
Kto, jak i według jakich wzorców głosuje, a także czego wciąż nie potrafimy zbadać – Michałowi Sutowskiemu opowiada prof. Rafał Matyja, politolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor Konserwatyzmu po komunizmie, Rywalizacji politycznej w Polsce, a ostatnio Wyjścia awaryjnego.
**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram