Czytaj dalej

Czerwcowe premiery książkowe w KP!

W tym miesiącu nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukażą się dwie ważne książki.

Co to jest populizm? Jana-Wernera Müllera to esej, który jest lekcją myślenia o populizmie i propozycją tego, jak z nim walczyć.

Nierówności. Co da się zrobić? Anthony’ego B. Atkinsona, kolejna pozycja w naszej Serii Ekonomicznej, pokazująca dynamikę nierówności w ostatnim stuleciu oraz naukowe propozycje na ich zmniejszenie.

Obie pozycje zamówić będziecie mogli na stronie internetowej Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

** Nierówności. Co da się zrobić?

Anthony B. Atkinson

Nierówności są z nami od zawsze: archeologowie znajdowali ich ślady na prehistorycznych stanowiskach, w starożytnej republice rzymskiej senatorzy bogacili się kosztem niewolników i podbitych terytoriów, w czasach reformacji w niemieckich miastach współczynnik Giniego szybował do niebotycznych poziomów.

Czy skoro po tylu latach reform, wojen i postępu wciąż nie poradziliśmy sobie z tym, że jedni mają więcej a inni mniej, problem w ogóle da się rozwiązać?

Anthony B. Atkinson, jeden z najważniejszych badaczy zajmujących się nierównościami, twierdzi że tak, choć będzie to wymagało reform bardziej wyszukanych niż zwykłe podwyższenie podatków dla bogatych i szeregu kompleksowych zmian w dziedzinach zatrudnienia, technologii, ubezpieczeń społecznych, dystrybucji kapitału i opodatkowania.

** Co to jest populizm?

Jan-Werner Müller

Trump, Berlusconi, Erdoğan, Le Pen, Orbán, Kaczyński – gdzie nie spojrzeć, tam populiści. Ale co to właściwie jest populizm?

Czy każdy, kto krytykuje Wall Street i komu nie podoba się coś w Unii Europejskiej, jest populistą? Jaka jest różnica między prawicowym i lewicowym populizmem? Czy populizm zbliża rząd do ludzi, czy jest zagrożeniem dla demokracji? Kim są w ogóle ci „ludzie” i kto mówi w ich imieniu?

Co to jest populizm? to prowokacyjna i przystępna w lekturze książka, która pokazuje, jak demokraci powinny radzić sobie z populistami, a w szczególności, jak przeciwstawić się ich pretensjom do tego, że mówią w imieniu „milczącej większości” lub „prawdziwych ludzi”.

Populizm jest nie tylko antyliberalny, ale też antydemokratyczny – to nieodłączny cień polityki przedstawicielskiej. Oto teza Jana-Wernera Müllera z tej błyskotliwej książki. Nie ma lepszego przewodnika po populistycznych namiętnościach, które dziś obserwujemy.
Ivan Krastew, „International New York Times”

**

Wspieraj nas i zapisz się do newslettera KP

Jeśli chcesz otrzymywać regularne informacje o tym, co robimy, zapisz się do newslettera.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij