Podcasty

O książkach. Odcinek specjalny na urodziny Kingi Dunin!

Fot. Pixabay. Edycja KP.

Kinga Dunin, jedna z najważniejszych osób w Krytyce Politycznej, związana z nią od samego początku, kończy 70 lat. Z tej okazji składamy życzenia, przypominamy dorobek i mówimy o prekursorstwie w tematach, które dziś mogą wydawać się oczywiste. Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika z Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Kingę Dunin znacie z felietonów książkowych, publikowanych co sobotę na stronie Krytyki Politycznej, i wywiadu rzeki Kochaj i rób, przeprowadzonego przez Sławka Sierakowskiego. Jej dorobek jest jednak znacznie bardziej zróżnicowany, obejmuje zarówno powieści dla młodzieży (dyptyk Tabu i Obciach), przygotowany we współpracy z kolegami po fachu zbiór tekstów socjologicznych (Cudze problemy), jak i poważną pracę literaturoznawczą na temat polskiej prozy (Czytając Polskę) oraz zbiory publicystycznych tekstów: Czego chcecie ode mnie, „Wysokie Obcasy”?, Karoca z dyni, Tao gospodyni domowej i Zadyma.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Szczególną popularnością cieszyły się felietony Kingi Dunin publikowane w „Wysokich Obcasach”, sobotnim dodatku „Gazety Wyborczej”. Nagle w przewidywalnej polskiej rzeczywistości medialnej pojawiła się postać, która w sposób trafny i błyskotliwy jako pierwsza pisała, co myśli o tradycyjnej formie małżeństwa (Lipa aż do śmierci), mniejszościach seksualnych (Lesbijki i geje to nie oni, tylko my), konkubinacie (Konkubinat? Czemu nie!), kwestii finansowej aborcji (Masz szmal – jesteś podmiotem, nie masz – stajesz się przedmiotem) czy akceptacji dla molestowania seksualnego (Chichot szczypanej sługi).

Dziś Kindze Dunin dziękujemy za te wszystkie lata, przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wszystkie bąbelki z urodzinowego szampana!

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij