Świat

Patrick Kingsley: Migracji nie da się powstrzymać

Patrick Kingsley

Gdyby Turcja wycofała się z porozumienia z UE, to wcale nie znaczy, że kryzys powtórzy się pod postacią, jaką znamy z roku 2015.

Jakub Dymek: Pracujesz teraz w Turcji, więc naszą rozmowę o Nowej Odysei, twojej wydanej właśnie w Polsce książce o kryzysie uchodźczym, chciałbym zacząć niejako „od końca”. Wiele wskazuje na to, że zawarta między Unią Europejską i Turcją umowa dotycząca ochrony granic i uszczelnienia szlaku uchodźczego do Europy przez greckie wyspy, prowadzącego właśnie przez Turcję, się ostatecznie załamie. Wrócimy do punktu wyjścia. Czy w ogóle powinno być dla nas zaskoczeniem, że to jest tak kruche i niczego nie gwarantujące porozumienie? Przecież to miał być koniec kryzysu, masterplan Donalda Tuska i Komisji Europejskiej, odtrąbiony jako sukces i okupiony wielkimi ustępstwami wobec prezydenta Erdogana.

Patrick Kingsley, autor książki Nowa OdysejaOwszem, są obawy, że rząd turecki w końcu się wyłamie, choć podobne plotki pojawiały się i w przeszłości, a strona turecka groziła już, że tak postąpi. Gdyby tak się więc stało, nie będzie to zaskoczenie dla obserwujących trudny związek Brukseli i Ankary. Kwestia uchodźców jest tylko jednym z wielu aspektów stosunków między suwerennymi państwami, a w ostatecznym rozrachunku stawianie na tę kwestię jako ich fundament, w nadziei, że przynajmniej ograniczymy uchodźstwo i migrację, może się nie udać. Ryzyko obecne było od początku.

Gdyby jednak, podkreślam „gdyby”, Turcja wycofała się z porozumienia, to wcale nie znaczy, że kryzys powtórzy się pod postacią, jaką znamy z roku 2015…

Porozumienie UE-Turcja ma poważne konsekwencje dla praw człowieka

Zaraz, przecież w swojej książce mówisz jasno, że imigracji i uchodźstwa powstrzymać się nie da, a zbyt wiele czynników przekłada się na przepływ ludzi do Europy, żeby jedną decyzją albo nawet długoletnią pracą je wyeliminować. A teraz mówisz, że jak się posypie najważniejsze porozumienie zmierzające w tym kierunku, to nic się nie zmieni?

Dobre pytanie. Ja piszę, że możesz ograniczyć migrację, ale nie możesz jej powstrzymać – gdy zamkniesz jedną drogę, otworzą się kolejne albo alternatywna droga stanie się tą nową, domyślną trasą migrantów do Europy. Jeśli spojrzysz na to z nieco szerszej perspektywy, zobaczysz, że politykom może chodzić na przykład o ograniczenie liczby osób przepływających przez Europę Wschodnią, ale wcale nie „blokują” imigracji w taki sposób, jak sugerują to ich wypowiedzi. Donald Tusk mówił na przykład, że szlak bałkański został „zamknięty”, co jest nieprawdą – po tym, gdy to powiedział, zamknięto korytarze humanitarne na Bałkanach, ale 30 tys. osób na własną rękę, bez pomocy Serbii, Macedonii, Chorwacji i tak przedostało się do Austrii. To bardzo dużo ludzi, choć mniej niż setki tysięcy, które dotarły w trakcie tego niesamowitego ruszenia poprzedniego roku.

Możesz ograniczyć migrację, ale nie możesz jej powstrzymać.

A mimo płotu na Węgrzech i innych ograniczeń i tak nie udało się powstrzymać tych 30 tys. ludzi. Nawet po dealu imigracyjnym z Turcją rekordowo dużo osób opuściło Libię, aby dostać się drogą morską do Włoch. To dowód na moje tezy: zamykanie jednej drogi zwiększa ruch na drodze alternatywnej. W tym konkretnym przypadku, o którym rozmawiamy, nie musi dojść do ponownego „otwarcia” trasy przez greckie wyspy, ale wcale też nie oznacza to, że imigracja została lub zostanie powstrzymana. Politycy są tak naprawdę bezradni wobec zadań, jakie sobie stawiają.

Mówisz, że politycy są bezradni. Ale jednocześnie muszą przecież pokazywać swoją „władność”, tworzyć pewien obraz własnej mocy i pokazywać, że odpowiadają na problemy. Dostają sygnały od wyborców, którzy czasem wprost domagają się zamknięcia granic. Decyzje Unii Europejskiej odczytujesz jako wyraz bezradności czy pokaz siły?

W działania polityczne można wpisać różne treści. Próba „zatrzymania” imigracji była i pokazem siły, i wyrazem bezradności. Politycy pokazywali, że coś robią. Ale cena, jaką zapłacili, była olbrzymia, bo ich wysiłki zostały okupione poświęceniem ostatniej rzeczy, która trzyma Europę razem, czyli jej wartości i fundamentalnych przekonań.

W innych obszarach, poza granicami Europy, widać już jednak tylko bezradność. W basenie południowego Morza Śródziemnego trwa operacja, która ma „zmiażdżyć” siatki przemytnicze, ale w jej efekcie tak naprawdę nasiliły się tendencje, jakie zwalczano, a ludzi płynie znów więcej. I cóż mogą dziś zrobić politycy, jeśli nie tylko wykonywać kolejne puste gesty i rzucać słowa na wiatr?

 

Zaraz dam ci dokończyć, ale chciałbym tylko powiedzieć, że właśnie to jest w twojej książce świetne, że ona od początku naświetla porażki różnych programów i planów, co pozwala nam zapytać, czy warto było? Czy wszystkie te pieniądze publiczne, jakie europejskie państwa inwestują w swoje projekty ograniczenia migracji i zwalczania przemytu, były wydane sensownie. Zazwyczaj, mam wrażenie, dużo słyszymy o projektach i planach, gdy są ogłaszane, ale mało, gdy się kończą.

Jednym z podstawowych ustaleń mojej książki jest to, że to właśnie próby zatrzymywania migrantów przed rokiem 2015 przełożyły się na późniejszy kryzys. Tak długo przebywali w krajach przejściowych na bliskim wschodzie, że już dłużej nie mogli wytrzymać i masowo je opuścili.

Oczywiście, że powodami były także wojny w Syrii, Afganistanie, Iraku, to dlatego ludzie opuścili swoje domy. Ale to czynnik drugorzędny. Ci ludzie uciekli później do Europy, bo stracili nadzieje na życie w krajach, gdzie trafili. W Libanie, gdzie uchodźcy i migranci stanowią jedną piątą populacji, a nie mogą wysłać dzieci do szkoły, nie mogą pracować, są nawet nie „obywatelami drugiej kategorii”, ale wręcz ludźmi gorszego, trzeciorzędnego gatunku, nie da się tego długo wytrzymać. Mamy więc wojny i odmowę Europy oraz Stanów Zjednoczonych zagwarantowania im bezpiecznej drogi do azylu.

Kingsley: Droga przez Saharę

czytaj także

Im więcej wywiadów do książki robiłem, tym bardziej jasne stawało się dla mnie, że jeśli ludziom obieca się bezpieczną drogę do Szwecji, Niemiec, nawet Polski, to zrezygnują z niebezpiecznej podróży łodzią przez morze. Europa „ściągnęła” do siebie problem przemytu i niekontrolowanej imigracji. Gdy ludzie stracili nadzieję na powrót do Syrii albo nadzieję na normalne życie w kraju pierwszego wyboru, wtedy i dopiero wtedy zdecydowali się podjąć niebezpieczną i nielegalną próbę dostania się na północ. Powinniśmy wiedzieć to już dobrze: polityka zatrzymywania ludzi nie sprawdziła się jako środek zaradczy teraz i nie sprawdzi się w przyszłości.

Ludzie, którzy metaforycznie są już martwi – mogą zginąć w każdej chwili w swoim kraju – nie będą bali się śmierci przy przedzieraniu się przez morze i mury.

Czy twoim zdaniem była taka możliwość, żeby faktycznie przeprowadzić operację umożliwiającą bezpieczne dotarcie uchodźców i migrantów do Europy?

Nie tylko była, ale na poważnie o niej rozmawiano. Po śmierci małego Alana Kurdi, którego zdjęcie obiegło świat i po tym, jak uduszeni zginęli, w porzuconej na poboczu ciężarówce, migranci zmierzający do Austrii, kilka państw, czyli właśnie Austria, Niemcy, ale już nie Polska na przykład, dokładnie o takim rozwiązaniu rozmawiało. Wiadomo, że imigracji nie da się zatrzymać, ale da się nią jakoś zarządzać. Próbowano więc ustalić najlepszy i najbezpieczniejszy sposób zarządzania.

Angela Merkel na przykład wciąż rozmawiała o możliwości przyjęcia tysięcy imigrantów z Turcji drogą powietrzną, nawet gdy reszta europejskich polityków nie mogła się zgodzić, co zrobić z garstką ludzi w granicach Grecji, których powinien objąć program relokacji. Dziś jednak trzeba beznadziejnego optymizmu, żeby uwierzyć, że możliwa jest zmiana podejścia na bardziej humanitarne.

Śledziłeś rozwój wydarzeń bezpośrednio na miejscu, przebyłeś trasy przemytnicze z migrantami i obserwowałeś cały „mechanizm” od wewnątrz. Jak wtedy czytano sygnały z Europy, czy naprawdę tak istotne było wszystko, co powiedziała kanclerz Merkel, czy ten obraz uchodźcy ze smartfonem doskonale poinformowanego o europejskich realiach i politycznych dyskusjach jest bliski rzeczywistości?

Sytuacja jest bardziej zniuansowana. Kiedy Merkel kilkukrotnie powiedziała, że jest za otwartymi granicami i że przyjmie także tych, których właściwie – na podstawie konwencji dublińskich – nie powinna, to owszem, miało swój efekt. Ludzie chcący uciec do Europy na przykład z Syrii, bezpośrednio lub nie, dowiedzieli się o tej polityce i odnalazła ona swoje odzwierciedlenie w postawach i rozmowach uchodźców. W pewnym sensie, tak, Merkel „ściągnęła” uchodźców, także dlatego, że rządy państw pośrednich, na Bałkanach, umożliwiły im podróż pociągami czy busami na północ, docelowo do Niemiec.

Jeśli jednak spojrzymy na to w szerszym kontekście, zauważymy, że gdy Niemcy i kanclerz Angela Merkel wykonywali te ruchy, rekordowy przepływ ludzi już się zdążył wydarzyć, i to bez żadnych sygnałów czy działań ze strony Niemiec. Logika podpowiada, że rzesze ludzi i tak by ruszyły do Europy, czy Merkel coś mówi, czy nie.

Moim zdaniem Merkel tak naprawdę nie miała wyboru. Powiedziała to, co powiedziała, aby stworzyć impuls do działania i przygotować Niemcy – cały aparat państwowy i urzędniczy – do działania, które inaczej byłoby niemożliwe do przeprowadzenia. Gdyby tego nie powiedziała, być może część ludzi nie zdecydowała by się na podróż do Europy. Ale równie prawdopodobne jest to, że doszłoby do kryzysu humanitarnego na Węgrzech, które dosłownie „zatkały by się”. Powinniśmy przyznać, ze postawa kanclerz Merkel miała wpływ na przepływ ludzi do Europy, ale w żadnym wymiarze nie była decydująca, ani nie stanowiła praprzyczyny wydarzeń.

A z zupełnie innej strony: jaki wpływ miał zatem w twoim przekonaniu ISIS, tzw. Państwo Islamskie? Odbijanie terenu bojówkarzom postępuje, trwa kolejny miesiąc zdobywania Mosulu, grupa ponosi militarne porażki, za które próbuje mścić się zamachami i represjami na cywilach. Czy zwycięstwo – jakiekolwiek ono będzie – nad ISIS cokolwiek zmienia, czy ich cel, zradykalizowanie i zwrócenie przeciwko sobie mieszkańców Europy i społeczności muzułmańskiej, już został zrealizowany?

Nawet jeśli nie śledzimy codziennie tego, co dzieje się na froncie, wiemy, że ISIS traci właśnie tereny w okolicy Mosulu i w Syrii. Ale to, co zrobili publikując filmy z egzekucji i organizując zamachy we Francji, nie uda się wymazać szybko, strach pozostanie dłużej. To tylko jeden z czynników, które przełożyły się na wzrost popularności polityków skrajnej prawicy na kontynencie. Nie można oczywiście zgadywać, co by było gdyby, ale zupełnie logiczną konkluzją jest stwierdzenie, że działalność ISIS przełożyła się na stan debaty politycznej w Europie.

To jakie scenariusze zatem się wyłaniają, gdy analizujesz to, co wydarzyło się między zbieraniem przez ciebie materiału do książki a ostatnimi tygodniami?

2015 jest za nami. Czas, gdy politycy rozważali bardziej ludzkie podejście, jest za nami. Czeka nas raczej powrót do prób powstrzymania imigracji za pomocą dwustronnych umów, jak niegdyś porozumienia rządu włoskiego z Libią, tylko teraz będą to umowy z kolejnymi krajami w Afryce: Egiptem, Sudanem, Nigerem, wszystkimi państwami, z których jest znaczna migracja do Europy.

Jak to oceniamy, zależy oczywiście od tego, jakie są nasze poglądy polityczne. Dla martwiących się powodzeniem skrajnej prawicy, powiewem entuzjazmu są na przykład dobre notowania Emmanuela Macrona we francuskiej kampanii wyborczej. Ci jednak, którzy nie widzą w skrajnej prawicy problemu, nie będą chyba ani oburzeni, ani zdziwieni dalszymi działaniami Europy na rzecz ograniczenia migracji, prawda?

Ci, którzy nie lubią skrajnej prawicy mogą też się pocieszać, że taki Wilders, jak wygra wybory, nie będzie mógł rządzić. Ale prawda jest taka, że nawet jeden, nawet nie najważniejszy rząd w UE, węgierski czy polski, i tak skutecznie może sabotować plany wspólnoty – więc co to za pocieszenie, że akurat Wilders nie zbuduje koalicji?

Radykalizacja w izolacji – sukces holenderskiej Partii Wolności

Śledziłeś wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej? Zastanawia mnie, czy zgrzyt między jego wizerunkiem liberalnego i otwartego polityka a retoryką wobec imigracji, jaką stosuje, jest też widoczny z twojej perspektywy.

Pamiętam, jak Tusk mówił na przykład, że jego wizja chrześcijaństwa i wizja Orbana są różne. I dawał sygnały, że daleko mu do skrajnej prawicy. Próbował się kilkukrotnie dystansować od co bardziej radykalnych słów innych polityków.

Ale już do końca 2016 Tusk sam został największym zwolennikiem zamykania szlaków uchodźczych, zdecydowanej walki i właściwie tego, co wcześniej reprezentowali politycy bardziej niż on radykalni. Jasne, że widzę w tym ironię. Problem oczywiście polega na tym, że on występuje w roli reprezentanta europejskiego establishmentu, starej Unii i tak dalej, w sytuacji, w której dystansuje się od niego jego własny kraj. Ale to jeszcze inny wątek. Bo podobnie krótkowzroczne jest myślenie, że wszyscy Europejczycy są tak naprawdę ksenofobiczni, niechętni uchodźcom, zorientowani populistycznie i tak dalej. Bo widzieliśmy, jak miliony ludzi włączyły się w akcje pod hasłem „Refugees Welcome” i uruchomili olbrzymią pomoc. Dla przyszłości migracji równie ważni, co ci, którzy dziś próbują z nią walczyć, będą ci, którzy ją rozumieją i nie mają złudzeń, ze Europa się ogrodzi szczelnym murem.

Nadaždin: Człowiek przeskoczy każdy mur

czytaj także

***

Patrick Kinglsey (1989) – dziennikarz, w „The Guardian” pisał o migracjach, dziś jest korespondentem. Autor książki Nowa Odyseja. Laureat British Journalism Award dla najlepszego dziennikarza zajmującego się sprawami zagranicznymi w 2015 roku.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jakub Dymek

| publicysta, komentator polityczny
Kulturoznawca, dziennikarz, publicysta. Absolwent MISH na Uniwersytecie Wrocławskim, studiował Gender Studies w IBL PAN i nauki polityczne na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Publikował m.in w magazynie "Dissent", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Tygodniku Powszechnym", Dwutygodniku, gazecie.pl. Za publikacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press. 27 listopada 2017 r. Krytyka Polityczna zawiesiła z nim współpracę.

Komentarze archiwalne

 1. Cytując profesora Zybertowicza:
  “Kto to jest lewak? To ktoś, kto uważa, że możemy powstrzymać globalne zmiany klimatyczne – ale nie możemy powstrzymać migrantów”

  Boże Święty! Jeszcze od biedy rozumiem tych co tłumaczą, że imigrantów należy przyjmować bo humanitaryzm, bo demografia, bo cośtam – absolutnie się z nimi nie zgadzam, ale przynajmniej jest o czym rozmawiać; ale propagatorzy “migracji nie da się powstrzymać” są jak zwolennicy determinizmu marksistowskiego w wersji dla niedouków…
  ech, żeby przynajmniej byli konsekwentni i jeśli “to nieuniknione” łaskawie przestali robić, czy mówić cokolwiek 😉

 2. Dziwny ten analityk. Z tego że Węgrzy dzięki postawieniu płotu zmniejszyli strumień przybyszów z kilkuset tysięcy do 30 tys, on zrozumiał ze “A mimo płotu na Węgrzech i innych ograniczeń i tak nie udało się powstrzymać tych 30 tys. ludzi.” Czyli według niego znaczące stłumienie tego strumienia to porażka prób powstrzymania migracji.

 3. Nikt was nie slucha W calej Europie i na swiecie. Mozecie sie tylko nawzajem nakrecac w tych wulgarnych, rasistowskich ,faszystowskich wypowiedziach. Wmawiac sobie , ze wam sie wiecej nalezy .Polska jak takie zazdrosne “dziecko”w Europie marudzi, psuje, wszystko odrzuca, by zwrocic na siebie uwage polityczna, poczuc sie Silna. Polska zaczyna byc problemem a juz napewno posmiewiskiem jest teraz.

 4. migracje da się powstrzymać – trzeba tylko chcieć i mieć odpowiednie środki.

  mówiący “nie da się” po prostu nie chcą nic w tej sprawie zrobić. Wbrew pozorom, tylko szkodzą imigrantom.

 5. Uważam, że da się powstrzymać, tylko trzeba to zrobić we własnym zakresie a nie płacić gigantyczne haracze Afryce i Turcji za trzymanie w ryzach ‘uchodźctwa’, które będą wołać coraz więcej pieniędzy a skutecznośc ich działań nie będzie zadowalająca.
  Min. d/s zagr. Austrii Sebastian Kurz przedstawił kompletny plan i gdyby go zastosować, to plaga skończy się szybko. Nie będzie PO CO do Europy na tratwach płynąć, bo na miejscu nie będzie pieniędzy, wolności, ani nadziei na nic, wtedy szturm szumowiny z całego świata – skończy się. Spartański obóz na wyizolowanej, strzeżonej wyspie zapewniający minimum do przeżycia i przeczekania wojen (które w Afryce nigdy się nie skończą), bez możliwości azylu. Afryka do 2050 podwoi swoją populację, eksplozja demogr. na niespotykaną dotąd skalę trwa i przybiera na sile. Podjęcie radykalnych środków to jedyne rozwiązanie. Nie opłacanie się watażkom, ale samowystarczalność. I nie, nie jestem zakatoliczonym rasistoksenofaszofobem. Jestem racjonalistą i ateistą a poglądy na kryzys imigrancki dyktuje mi wyłącznie rozum i instynkt samozachowawczy.

 6. Migrantów nie da się powstrzymać. To tak jakby powiedzieć przemytników nie da sie powstrzymać albo islamskich najeźdzców nie da się powstrzymać. Otóż się da. Od tego jest Straż Graniczna a jak będzie trzeba Wojsko. Jak sobie nie poradzą granicznicy i armia to przyjdą kibole z kijami od bejsbola i po sprawie.

 7. “Gdyby Turcja wycofała się z porozumienia z UE, to wcale nie znaczy, że kryzys powtórzy się pod postacią, jaką znamy z roku 2015.”

  No ale momencik, mili państwo! Czy aby napływ przypadkowych ludzi z całego świata nie był aby błogosławieństwem dla kontynentu, wielkim kopem dla unijnej gospodarki i szansą, której wschodnioeuropejskie dzikusy nie potrafiły dotrzeć?

  Czy aby śpiewanie piosenek i witanie oklaskami przyjezdznych na dworcu (w Kolonii 😀 ) nie były wyznacznikiem wyższości moralnej?

  Czemu obawiacie “skali z 2015 roku”? Przecież to było najpiękniejsze co się Europie przydarzyło.

 8. Ta, w Guardianie pracują dziennikarze. Nie żartujcie sobie proszę z czytelników. Ten kryzys nawet się jeszcze nie rozpoczął, to są dopiero uwertury, ale dzieje się tak nie dlatego że nie da się tego powstrzymać, lecz dlatego że tak zdecydowano na górze.

  Nie chciało mi się czytać dalej tego guardianowskiego bełkotu, ale wie ktoś może jakim kosmicznym sposobem przed napływem uchodźców bronią się USA, Izrael, Arabia Saudyjska, Korea, Chiny, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Japonia, Polska, Czechy, Słowacja, Finlandia?

  Było wyjaśnione, czy tylko lecieli z politporawnym bełkotem z którego nic nie wynika?

  1. USA znakomicie sie broni przed naplywem uchodzcow z Syrii. Moze dlatego, ze lezy na drugiej polkuli. Z naplywem meksykanskich immigrantow radzi juz sobie duzo gorzej.

 9. Uchodźców można powstrzymać tylko za pomocą wojska. Granice lądowe zablokować całkowicie i strzelać do atakujących najeźdźców a na morzu wyznaczyć punkt po za którym każda łódź będzie zatapiane. Kiedy padnie tysiąc reszta zrozumie że nie damy się zniszczyć

  1. “Uchodźców można powstrzymać tylko za pomocą wojska. Granice lądowe zablokować całkowicie i strzelać do atakujących najeźdźców a na morzu wyznaczyć punkt po za którym każda łódź będzie zatapiane. Kiedy padnie tysiąc reszta zrozumie że nie damy się zniszczyć” “Ja wcale nie jestem nazistą tylko martwię się o moją rodzinę” Chciałbym nazwać cię barową prawicą, ale sam lepiej się ostrzelałeś.

   1. Jestem nacjonalista a nie nazistą. I nie chce żadnych imigrantów niezależnie od koloru ich skóry. Dziś w Polsce mamy rząd zdrajców którzy dopuścili do przyjazdu miliona Ukraińców którzy niszczą nasz rynek pracy. Nie wpuszczanie uchodźców z poza Europy to jedno ale dla Polski ważna jest też obrona przed wrogim Żywiołem ze wschodu

    1. “Jestem nacjonalista a nie nazistą.” Dobrze, że to napisałeś bo po twoim “odstrzelmy se tysiąc ludzi” to za Chiny bym się nie domyślił.

  2. Autor (artykułu) ma racje w tytule.
   Migracji nie da się zatrzymać……więc trzeba ją odwrócić w druga stronę.
   Niech migranci wracają skąd przyszli bo ci którzy już tu są i tak zdobędą przewagę demograficzną i zabiorą ze sobą lewactwo.

   Sprawiedliwość musi być, niech Europa wreszcie ,ubogaci czymś trzeci świat.
   Lewica jeśli ma uczciwie intencje niech wyjedzie tam budować dobrobyt ,szerzyć kulturę itd.
   Niech idą do meczetów w Kairze i Bagdadzie i wytłumaczą mułlom że homosiów nie wolno dyskryminować.
   Niech wystawią w tamtejszych teatrach jeśli jakieś są sztukę w której palą Koran.

   Imigranci to skutek, przyczyna to lewactwo.

   Taktycznie zatopienie paru statków było by najlepsza metoda do ograniczenia ofiar wśród kolejnych fal imigrantów,
   ci którzy zaCHĘCAJĄ i niosa im pseudo-pomoc to pozyteczni idioci
   powodują kolejne fale i kolejne tragedie.

   Jednocześnie tępe lewactwo nie zauważa że utrzymuje tym niedorozwój krajów afrykańskich
   imigracja to wentyl bezpieczeństwa który hamuje reformy w tych krajach.
   Gdyby rzeczywiście zależało im na murzynach(nie życzę źle tym którzy przyjęli chrześcijaństwo-nawet płytkie) i muslimach(pies ich je…..) to zajęli by się industrializacja czarnej afryki
   która jest drenowana z surowców .

   Lewaki to pożyteczni idioci wielkich koncernów
   utrzymujący niedorozwój trzeciego świata i jednocześnie niszczący stary kontynent

   1. Mamroczesz co chwila słowo lewactwo, ale do czego ono się odnosi? Większość europejskich Muzułmanów została sprowadzona, za czasów, gdy rządziły mnie lub bardziej prawicowe rządy aby wypełniać luki na rynku pracy (Niemcy masowo sprowadzali Turków, Włochów i Hiszpanów), wielu też jest z byłych koloni, a one zapewniam cię nie były pomysłem lewaków, ale takich ludzi jak Charles de Gaulle (krwawe wojny w celu ich utrzymania). Nawet obecnie, jeśli by się przyjrzał rządom, partią jakie rządzą w poszczególnych krajach, to będą to zdecydowanie w większości partie i politycy prawicowi, centrowi oraz liberalni. No, ale pewnie ta wiedza i tak do ciebie nie dotrze, lubisz sobie żyć w świecie własnych fantazmatów. Powodzenia.

    1. De Guelle to człowiek który zdradził armie(zawodowych oficerów i pdf,Legie i ochotniczce formacje spadochronowe-zwykli poborowi byli zdegenerowani) i ,,czarne stopy” a także
     muzułmanów
     (podobnie w MAroku gdzie postawa konserwatywnej po zusykaniu niepodległości władzy królewskiej byli muzłamnie którzy walczyli z lewactwem po stronie Franco tzw ,,Maurowie Franco”ponad 150 tys ludzi) i chrześcijan(Berberów) którzy byli za utrzymaniem więzów z Paryżem
     stąd lewacki nieuku powstała OAS.

     De Guelle kwestią Algierską zniszczył cały swój wcześniejszy dorobek.
     Co gorsza w momencie gdy opór rebeliantów został zdławiony , podobna sytuacja jak w Wietnamie gdzie po operacjach Feniks(wspólna akcja CIA i wojskowych formacji specjalnych-selektywna eliminacja podejrzanych o sprzyjanie czy aktywny udział w działaniach rebelianckich) i ofensywie Tet(gdzie bardzo dobrze spisały się siły południowowietnamskie) Viet cong ledwo zipał ale lewicowe media przedstawiały to inaczej początku-ją odwrót.

     Po za tym to nie był żaden Kolonializm bo Arabowie u siebie są na półwyspie Arabskim w Algierii to oni są kolonistami
     Berberowie wspierali w dużej mierze Paryż.

     Kolonie nie wszędzie się nieuku skończyły
     Francja dalej utrzymuje system baz wojskowych i cyklicznych interwencji zbrojnych
     w ,,czarnej afryce” i eksploatuje je z surowców mineralnych i rolniczych tylko że nie musi już utrzymywać kosztownej administracji.

     Kolonializm miał jaśniejszą i ciemniejsza stronę.

     Tam gdzie towarzyszyły temu kolonizacja przez białego człowieka rozwijała się to lepiej
     Rodezja,Namibia czy RPA.

     RPA trzyma się lepiej niż Rodezja bo Mandela człowiek ukształtowany przez Europe
     powstrzymał całkowite wyrugowanie Afrykanerów.
     Podobnie Namibia gidze niemieckiego pochodzenia farmerzy są podstawą gospodarki.

     PRzy Kolonializmie trzeba pamiętać że to sami Czarni sprzedali swoich braci w niewole
     i gotowali im piekło, to czarni zbudowali system gospodarczy o party na niewolnictwie powodując niedorozwój tych terenów, Biały Człowiek wszedł w naturalna próżnie geopolityczną

     Chociaż i tak lepeij było by gdyby apartheid się utrzymał
     cała obecna czarna klasa średnia to udzie którzy zdobyli wykształcenie w czasie dominacji białych. Teraz już go nie zdobędą bo dostają prace przez przynależność partyjna albo według klucza koloru skóry-efektem jest banda czarnych złodziei i nieuków.

     I nie mieszaj systemów walutowych sprowadzania Hiszpanów czy Włochów się nie czepiam.
     A jeśli nawet prawica kiedyś zrobiła błąd to ma szanse go naprawić jeśli nie chce wypędzić muzułmanów
     i naprawić przyczyn czyli odejścia od chrześcijańskich ideałów z wysoka dzietnością to znaczy że nie jest prawicą.

     Tzw Chadecja chrześcijańska jest tylko z nazwy i od socjaldemokracji niczym się nie różni.

     Wyciąganie winsoków z przeszłości pokaże czy mamy do czynienia z prawica i konserwatystami.
     De Guelle jeśłi miałby rezygnować z Algierii to tylko po to żeby rzucić zwolnione siły do zmiażdżenia
     ,, pokolenia 68 ” zmarnował swoje dziecitwo, oddał kraj lewactwu i teraz Arabowie z Algierii wlali się od Francji.

     To nie Arabowie pokonali Francję w Algierii tylko ich rodzime lewactwo

     1. Ale popłynąłeś, pomieszanie z poplątaniem. Do tego zarzucasz mi rzeczy, o których nie pisałem. Powtórzę to, co napisałem, a napisałem, że w Europejskiej polityce niemal zawszę dominował kurs prawicowy, centrowy, liberalny. To, że dla ciebie zachodnia prawica, centrum, liberałowie niczym się nie różnią od lewicy, to już nie mój problem, ale twój, i twojego, i to widzę dużego, sfiksowania.

      Nie będę opisywał szczegółowo, bo skaczesz z tematu na temat, aż trudno stwierdzić, o co ci chodzi.