Świat, Unia Europejska

Europarlamentarna Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia ma nowego przewodniczącego

„Tak jak walczyłem na polskich ulicach, tak samo będę ubiegać się o prawa wszystkich Europejek i podnosić tematy wykluczenia kobiet na europejskiej scenie politycznej. Dziękuję za zaufanie” – napisał na swoim Twitterze wybrany na nowego szefa jednej z komisji w Parlamencie Europejskim Robert Biedroń.

Lider Nowej Lewicy pokieruje pracami zespołu zajmującego się walką z dyskryminacją płciową, której kobiety doświadczają na tle ekonomicznym, politycznym oraz społecznym. Mowa o działaniach będących próbą między innymi zmniejszenia luki płacowej, zwiększania reprezentacji kobiet w procesach decyzyjnych PE, eliminacją przemocy i zapewnienia Europejkom pełnej opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Robert Biedroń jest pierwszym Polakiem w historii, który obejmie funkcję przewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) i jedynym, który w drugiej połowie kadencji PE będzie przewodniczyć jakiejkolwiek europarlamentarnej komisji.

„To nie przypadek, że kiedy PiS próbuje ubezwłasnowolnić kobiety w Polsce, przewodniczącym Komisji FEMM zostaje przedstawiciel polskiej postępowej opozycji” – tak Robert Biedroń skomentował najświeższe wieści ze Strasburga w komentarzu dla RMF24.

Dodał, że nie porzuci walki o to, by „Polki miały takie same prawa jak Belgijki, Francuzki czy Niemki”.

Robert Biedroń został wybrany na przewodniczącego przez aklamację podczas pierwszego posiedzenia w 2022 roku, które odbyło się we wtorek, 25 stycznia. W tym samym czasie parlamentarzyści wskazali też nowych wiceprzewodniczących FEMM, wśród których znalazły się Eugenia Rodríguez Palop, Sylwia Spurek, Eliza Wozemberg i Radka Maxová.

Biedroń zastąpi na tym stanowisku Austriaczkę Evelyn Regner, która obok Ewy Kopacz znalazła się w gronie wiceprzewodniczących PE. Polityk Lewicy wskazał, że zamierza „kontynuować wspaniałą pracę wykonaną przez Evelyn i traktować tę komisję jako przestrzeń dialogu i współpracy między różnymi grupami politycznymi”.

Wśród priorytetów, którymi zamierza się zająć, europarlamentarzysta wymienił: przemoc wobec kobiet, likwidację różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ratyfikację konwencji stambulskiej oraz pracę nad odblokowaniem dyrektywy w sprawie kobiet w zarządach.

„Na zakończenie chciałbym przypomnieć, co powiedziała sekretarz stanu USA Madeleine Albright: »W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom«”. Dodam jeszcze: jest też specjalne miejsce w piekle dla mężczyzn, którzy nie wspierają tej walki!” – podsumował Biedroń.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij