Świat, Unia Europejska

Europarlamentarna Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia ma nowego przewodniczącego

„Tak jak walczyłem na polskich ulicach, tak samo będę ubiegać się o prawa wszystkich Europejek i podnosić tematy wykluczenia kobiet na europejskiej scenie politycznej. Dziękuję za zaufanie” – napisał na swoim Twitterze wybrany na nowego szefa jednej z komisji w Parlamencie Europejskim Robert Biedroń.

Lider Nowej Lewicy pokieruje pracami zespołu zajmującego się walką z dyskryminacją płciową, której kobiety doświadczają na tle ekonomicznym, politycznym oraz społecznym. Mowa o działaniach będących próbą między innymi zmniejszenia luki płacowej, zwiększania reprezentacji kobiet w procesach decyzyjnych PE, eliminacją przemocy i zapewnienia Europejkom pełnej opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Robert Biedroń jest pierwszym Polakiem w historii, który obejmie funkcję przewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) i jedynym, który w drugiej połowie kadencji PE będzie przewodniczyć jakiejkolwiek europarlamentarnej komisji.

„To nie przypadek, że kiedy PiS próbuje ubezwłasnowolnić kobiety w Polsce, przewodniczącym Komisji FEMM zostaje przedstawiciel polskiej postępowej opozycji” – tak Robert Biedroń skomentował najświeższe wieści ze Strasburga w komentarzu dla RMF24.

Dodał, że nie porzuci walki o to, by „Polki miały takie same prawa jak Belgijki, Francuzki czy Niemki”.

Robert Biedroń został wybrany na przewodniczącego przez aklamację podczas pierwszego posiedzenia w 2022 roku, które odbyło się we wtorek, 25 stycznia. W tym samym czasie parlamentarzyści wskazali też nowych wiceprzewodniczących FEMM, wśród których znalazły się Eugenia Rodríguez Palop, Sylwia Spurek, Eliza Wozemberg i Radka Maxová.

Biedroń zastąpi na tym stanowisku Austriaczkę Evelyn Regner, która obok Ewy Kopacz znalazła się w gronie wiceprzewodniczących PE. Polityk Lewicy wskazał, że zamierza „kontynuować wspaniałą pracę wykonaną przez Evelyn i traktować tę komisję jako przestrzeń dialogu i współpracy między różnymi grupami politycznymi”.

Wśród priorytetów, którymi zamierza się zająć, europarlamentarzysta wymienił: przemoc wobec kobiet, likwidację różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ratyfikację konwencji stambulskiej oraz pracę nad odblokowaniem dyrektywy w sprawie kobiet w zarządach.

„Na zakończenie chciałbym przypomnieć, co powiedziała sekretarz stanu USA Madeleine Albright: »W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom«”. Dodam jeszcze: jest też specjalne miejsce w piekle dla mężczyzn, którzy nie wspierają tej walki!” – podsumował Biedroń.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij