– Pomoc to nie jest „poświęcenie”. Pomoc jest normalna i potrzebna, to coś, co ludzie dają sobie i dostają od innych każdego dnia – mówi Piotr Ikonowicz, działacz społeczny i jeden z liderów Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Shorts

Kancelaria ostatniej szansy

Piotr-Ikonowicz

– Pomoc to nie jest „poświęcenie”. Pomoc jest normalna i potrzebna, to coś, co ludzie dają sobie i dostają od innych każdego dnia – mówi Piotr Ikonowicz, działacz społeczny i jeden z liderów Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Eksmisje na bruk i problemy mieszkaniowe są olbrzymim problemem współczesnej Polski. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, weterana polskiej lewicy społecznej, od lat aktywnie wspiera tych najbardziej bezradnych i wykluczonych: niesprawiedliwie wyrzucanych z mieszkań, oszukanych przez banki i instytucje finansowe, pozbawianych praw pracowniczych czy opieki medycznej.

Piotr Ikonowicz, jak wszyscy pracownicy i pracowniczki KSS, jest człowiekiem mocno zajętym: nierówność i ubóstwo to zjawiska w Polsce powszechne. Wszyscy pracują w małym biurze umieszczonym w skromnej piwnicy domu na ulicy Jarocińskiej 23 w Warszawie. Biurka zawalone są notatkami i dokumentami procesowymi, a półki uginają się od książek i archiwalnej dokumentacji wcześniej załatwionych spraw. Atmosfera jest serdecznie i otwarta: wolontariusze i dobroczyńcy pracujący na rzecz Kancelarii znajdują czas, żeby zamienić słowo z każdym klientem

Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej odwiedziła ekipa anglojęzycznego magazynu Krytyki Politycznej: www.PoliticalCritique.org. Przyjrzeliśmy się temu, jak działa Kancelaria, jak radzą sobie z rosnącą ilością poszukujących pomocy, jak udaje im się funkcjonować we na własnych, niepowtarzalnych zasadach: poza rynkiem i poza wsparciem finansowym państwa. Jak mówi Ikonowicz, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej to nie jest ruch społeczny ani inicjatywa polityczna: – To styl życia. Kiedy ktoś przychodzi do nas i mówi: „Chcę się poświęcić i pomagać innym”, to my… dziękujemy za taką pomoc. A to dlatego, że Kancelaria działa dzięki też temu, że nie ma wśród nas ludzi, dla których pomoc innym to „poświęcenie”. Bo pomoc to nie jest „poświęcenie”. Pomoc jest normalna i potrzebna, to coś, co ludzie dają sobie i dostają od innych każdego dnia. A przynajmniej tak właśnie powinno być – dodaje działacz społeczny.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub wesprzeć działania Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, zajrzyjcie na ich profil facebookowy.

**
Materiał wideo: Dominika Wróblewska i Rebekah Switala.

 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Producentka TVKP, koordynatorka projektu ekspertki.org
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Producentka materiałów wideo Krytyki Politycznej (TV KP), nie lubi krzyczeć na demonstracjach, więc w zamian chodzi na nie z operatorem kamery. Koordynuje ogólnopolską bazę ekspertki.org. W JCC Warszawa prowadzi demokratyczną grupę nastolatków "Hultaj" robiąc z nich nieletnich aktywistów.
Zamknij