Podcasty, Serwis klimatyczny

Ekonomia jest królową nauk? Przewrót pałacowy nie wystarczy, musimy obalić samą monarchię

Czy Polska zechce, czy może, a jeśli tak, to w jaki sposób – zmieścić się w opisanym i postulowanym przez brytyjską ekonomistkę Kate Raworth obwarzanku? Podcast Michała Sutowskiego.

Czy stara ekonomia pozwala rozumieć nowe wyzwania, czemu porównanie Alabamy z Alaską nie mówi nic o skutkach globalnego ocieplenia, czy nobliści z ekonomii też się mylą i czemu nie tylko państwa są zdolne do planowania gospodarczego – opowiada Jan Chudzyński, aktywista klimatyczny i ekonomista, twórca profilu Ekonomia a klimat.

Cykl Obwarzanek po polsku

Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatelki i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie, pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma na to szans.

Jako globalna Północ jesteśmy winni Południu rekompensatę za dekady nierównego rozwoju

Polska nie stanie się bardziej ekologiczna poprzez represje i wymuszoną ascezę

Natura ludzka w Polsce, czyli kiedy możemy być solidarni

 

Cykl Obwarzanek po polsku przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij