Podcasty, Serwis klimatyczny

Natura ludzka w Polsce, czyli kiedy możemy być solidarni

Czy państwo dalej zamierza chronić rynek przed ludźmi, a ekonomia będzie nową teologią? Kiedy będziemy gotowi na ascezę w obliczu kryzysu klimatycznego?

Dlaczego nie ma sensu mówić o Polakach indywidualistach, za to trzeba – o warunkach politycznych dla solidarnych zachowań? Odpowiada Maria Libura, ekspertka ds. zdrowia publicznego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Cykl Obwarzanek po polsku

Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatelki i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie, pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma na to szans.

Zielona transformacja to będzie eksperyment – ryzykowny, ale konieczny

Chwilówka prawem, nie towarem?

Cykl Obwarzanek po polsku przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij