Fotorelacje

Fotorelacja: Demonstracje solidarnościowe z Turcją

Protesty, które trwają w Turcji, chociaż wywołał je pozornie drobny lokalny problem związany z ochroną parku w samym centrum Stambułu przed komercyjnym zniszczeniem, w sposób oczywisty odnoszą się do znacznie głębszej choroby. Fakt, że protesty wybuchły w kraju powszechnie postrzeganym jako wzór „umiarkowanego islamizmu” z rozkwitającą gospodarką, jest kluczem do zrozumienia tego, co wywołuje tę chorobę: perspektywa połączenia wyniszczającej neoliberalnej polityki gospodarczej z autorytaryzmem religijno-nacjonalistycznym. Ofiara tych dwóch procesów jest jedna i ta sama: niezależne społeczeństwo obywatelskie ze swoim duchem solidarności i kulturowej tolerancji, duchem, który stanowi sam trzon etycznego zdrowia społeczeństwa. Te protesty są żywym dowodem na to, że wolny rynek nie oznacza społecznej wolności, ale może równie dobrze współistnieć z autorytarną polityką.
Slavoj Žižek

W trzech polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu i Warszawie 2 czerwca 2013 odbyły się demonstrację solidarnościowe z protestującymi Turkami i Turczynkami.

Czytaj też:

Dawid KrawczyK: #OccupyGezi

Max Cegielski: Erdogan ewidentnie spuścił z tonu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Justyna Drath
Justyna Drath
Nauczycielka
Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa na UJ. Nauczycielka, działaczka społeczna, członkini ZNP i uczestniczka Kongresu Ruchów Miejskich. Była członkinią partii Razem. Broniła Krakowa przed likwidacją szkół i Młodzieżowych Domów Kultury. Współtworzyła kampanię referendalną komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom. Organizowała działania na rzecz demokracji lokalnej, kierowała klubem Krytyki Politycznej, pomagała w organizacji Manify.
Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Sekretarzyni redakcji, producentka podcastów
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, bazę ekspertki.org i TV KP. Aktualnie sekretarzyni redakcji krytykapolityczna.pl i producentka podcastów.
Zamknij