Przemek Witkowski podpowiada, do jakich książek Krytyki Politycznej warto zajrzeć. Wszystkie kupicie teraz na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej z 40-procentowym rabatem.

Do jakich książek historycznych wydanych przez Krytykę Polityczną warto zajrzeć? Na to pytanie odpowiada Przemysław Witkowski. Wszystkie polecane książki kupicie teraz na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej z 40-procentowym rabatem.

Paweł Brykczyński, Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce

Książka, która mimo tego, że mówi o wydarzeniach z roku 1922 i okolic, jest niezwykle aktualna, jeżeli chodzi o pokazanie studium narastania napięcia, polaryzacji, radykalizacji i przemocy. Mówi o okolicznościach, kulisach i efekcie wyboru na prezydenta Polski Gabriela Narutowicza i zamordowania go przez zwolennika polskich nacjonalistów Eligiusza Niewiadomskiego.

Gotowi na przemoc to wiwisekcja narastającej spirali hejtu, przemocy słownej, przemocy ulicznej, która kończy się wybuchem. W narracji nacjonalistów mamy do czynienia z uratowaniem Polski przed władzą mniejszości narodowych czy lewicy.

Widzę tutaj dużo powiązań z sytuacją aktualną. Obecnie obóz nacjonalistyczny, w zupełnie nowej emanacji, buduje wizję Polski, w której po jednej stronie jest prawda, a po drugiej stronie są wrogowie o charakterze niemalże satanistycznym. Nie ma tu możliwości kompromisu, dyskusji, porozumienia się. Prawda jest po jednej ze stron, a wyjściem staje się przemoc.

Jan Józef Lipski, Idea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Zarys ideologii ONR „Falanga”

Książka Lipskiego skupia się na konsekwencjach tego, co opisuje Brykczyński. Mamy tu nie tylko Narodową Demokrację, polaryzację i radykalizm, ale już wprost odwołania totalitarne i faszystowskie w programie kolejnego pokolenia endecji, dzieci endecji – RNR „Falangi”.

Jest to pozycja kluczowa, żeby przyswoić to, kim oni byli i czego chcieli. To z niej czerpałem pierwsze informacje na temat tzw. bepistów, falangistów czy zwolenników Bolesława Piaseckiego.

Jest to bardzo dokładna analiza dokumentów programowych czy broszur, trudno dostępnych, a może nawet już nieistniejących; niezwykle wnikliwa lektura materiałów, z której wynika, że w przypadku RNR „Falangi” mamy do czynienia z polską odmianą faszyzmu, porównywaną z odpowiednikami włoskimi i niemieckimi. Niezwykle polecam!

Arkadij Ostrowski, Rosja – wielkie zmyślenie. Od wolności Gorbaczowa do wojny Putina

Dlaczego ta książka? Muszę powiedzieć, że w pewnym momencie odpuściłem sobie wnikliwe badanie Wschodu. Założyłem, że skoro Związek Radziecki się rozpadł, Rosja – którą pamiętam z czasów Jelcyna jako słabą – nie jest już takim graczem, jak była.

Ta książka bardzo dobrze pokazuje, jak wymyślono na nowo Rosję zaczynając od wielkiego kraju w gruzach po prywatyzacji, którą można nazwać wprost „rozkradaniem”, jak wymyślono na nowo koncept państwa.

To bardzo ciekawa lektura, w podstawowy sposób wyjaśniająca kulturową osnowę, która pozwoliła zbudować wizję zupełnie nowej, a jednocześnie zawierającej w sobie elementy radzieckie i carskie, Rosji. Opowiada też o ludziach, którzy odegrali w tym procesie kluczową rolę. Polecam jako wstęp do zbadania sytuacji rosyjskiej i zrozumienia lepiej tego, co się wydarzyło w tym kraju w ciągu ostatnich 25-30 lat.

**

Książki polecane przez Przemka Witkowskiego kupicie teraz na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej z 40-procentowym rabatem.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Przemysław Witkowski
Przemysław Witkowski
Historyk idei, badacz ekstremizmów politycznych
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.
Zamknij