Czytaj dalej

„Oni” Joanny Ostrowskiej z nominacją do Nike

Wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2022 jest wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Autorce, Joannie Ostrowskiej, serdecznie gratulujemy!

W uzasadnieniu nominacji czytamy, że w Oni Joanna Ostrowska z ogromną dbałością o każdy szczegół opisała losy Polaków, Żydów, Cyganów, Niemców i Ślązaków. Przerwała ciszę, pokazując jednocześnie – niezmienny od lat – mechanizm procesów wykluczenia, zohydzania, piętnowania. „To bardzo ważna książka – ujawnia nieujawnione. Bez tego nie ma emancypacji” – pisała o publikacji Magdalena Środa.

Joanna Ostrowska to doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Polecamy rozmowę Anny Kowalczyk z Joanną Ostrowską na temat nominowanej książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.

Zachęcamy oczywiście do lektury całej książki. Tymczasem polecamy jej krótki fragment.

Ostrowska: Historia seksualności w trakcie konfliktu zbrojnego wciąż jest w Polsce tematem tabu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij