Czytaj dalej

„Oni” Joanny Ostrowskiej z nominacją do Nike

Wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2022 jest wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Autorce, Joannie Ostrowskiej, serdecznie gratulujemy!

W uzasadnieniu nominacji czytamy, że w Oni Joanna Ostrowska z ogromną dbałością o każdy szczegół opisała losy Polaków, Żydów, Cyganów, Niemców i Ślązaków. Przerwała ciszę, pokazując jednocześnie – niezmienny od lat – mechanizm procesów wykluczenia, zohydzania, piętnowania. „To bardzo ważna książka – ujawnia nieujawnione. Bez tego nie ma emancypacji” – pisała o publikacji Magdalena Środa.

Joanna Ostrowska to doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Polecamy rozmowę Anny Kowalczyk z Joanną Ostrowską na temat nominowanej książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.

Zachęcamy oczywiście do lektury całej książki. Tymczasem polecamy jej krótki fragment.

Ostrowska: Historia seksualności w trakcie konfliktu zbrojnego wciąż jest w Polsce tematem tabu

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij