Czytaj dalej

Kai Puto lista lektur na czas pandemii

Kaja Puto

Obostrzenia w poruszaniu się pozostaną z nami na majówkę – to świetny moment, żeby odetchnąć od pracy, napiętej atmosfery na ulicach i wstrząsów na scenie politycznej. I sięgnąć po lektury – Kaja Puto wybrała kilka ulubionych tytułów z oferty Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Kupicie je z 40-procentową zniżką.

Michał Sutowski, Fajny kraj do życia

Na początek nowość: Michała Sutowskiego wywiady zebrane. Ale nie te z politykami, lecz z wybitnymi ekspertami i ekspertkami, których nasi politycy nie chcą słuchać. Czy Polska mogłaby stać się krajem dobrych usług publicznych, sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego rozwoju? Odpowiedź płynąca z lektury brzmi: tak. Powinniśmy zrobić wszystko, by taki kraj odbudować po epidemii.

Karol Trammer, Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej

Hit zeszłego roku – kto nie czytał, niech nadrobi. Trochę w temacie Sutowskiego, ale z fokusem na moją pasję, czyli kolej. Ubiegłe trzy dekady były pasmem ciosów wymierzonych w polski transport szynowy. Dopiero w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać: przy czym za późno, za wolno i bez pomysłu. Co robić? Na to pytanie odpowiada Karol Trammer, jeden z najwybitniejszych ekspertów w temacie.

Ha-Joon Chang, 23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmie

Czujecie, że świat, w którym żyjemy, jest niesprawiedliwy, politycy kłamią, a wasza codzienność nie odpowiada temu, co opowiadają w mediach eksperci? Sięgnijcie po książkę wybitnego ekonomisty Ha-Joon Changa, który w prostych słowach wyjaśnia, co jest nie tak ze współczesnym kapitalizmem. Jeśli nie przebrnęliście jeszcze przez Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty’ego, to będzie świetny wstęp, by podjąć kolejną próbę.

Natalia Osińska, Fanfik

A teraz coś lżejszego: powieść dla młodzieży. Ale jaka! Też lubiliście czytać Małgorzatę Musierowicz, zanim zaczęliście patrzeć na świat krytycznie? Natalia Osińska napisała coś w rodzaju fanfiku Jeżycjady. Udało jej się odtworzyć giętkość języka, wyrazistą psychologię bohaterów i siłę młodzieńczego buntu. Tyle że rzecz nie dzieje się w kamienicy przy Roosevelta, lecz na poznańskim blokowisku, a Tosia nie marzy o zamążpójściu, ale o tym, by zmienić płeć.

Arkadij Ostrowski, Rosja – wielkie zmyślenie. Od wolności Gorbaczowa do wojny Putina

Coś o kapitalizmie w wersji autorytarnej, czyli jak z chaosu transformacji – mieszanki wolnego rynku, korupcji i medialnych chochołów – wyłoniła się Rosja Putina. To lektura niezbędna, by zrozumieć charakter współczesnych hybrydowych reżimów, które niewiele mają wspólnego z totalitaryzmami XX wieku, ale mogą równie skutecznie namieszać w historii ludzkości. Ku przestrodze.

***

Wszystkie wybrane przez Kaję Puto książki kupicie teraz z 40-procentową zniżką na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij