Czytaj dalej

Agnieszki Wiśniewskiej lista lektur na czas pandemii

#SiedzęWDomuCzytamKsiążki

Agnieszka Wiśniewska podpowiada, po jakie książki Krytyki Politycznej warto teraz sięgnąć. Wszystkie kupicie teraz w formie ebooków lub audiobooków z 40-procentową zniżką.

Chantal Mouffe, W stronę lewicowego populizmu

„Książka ta jest w tonie politycznym i otwarcie przyznaje się do zaangażowania” – pisze Chantal Mouffe. Wspaniale, żadnej ściemy. Czysta polityczność i rozkmina, jak zmienić rzeczywistość na lewicową.

Mouffe przypomina swoje wcześniejsze pomysły, czasem pisze, że nie wszystko ma dziś sens. W tym dziś widzi „moment populistyczny”, który lewica powinna wykorzystać po to, żeby ożywić demokrację, skonstruować polityczne „my”.

Mój egzemplarz jest cały pokreślony. Jest w nim parę znaków zapytania i uwag typu „co?!” (np. tam, gdzie Mouffe pisze, że skupia się tylko na Europie Zachodniej). Ale takie lektury lubię – takie, które mnie trochę wkurzają, często inspirują i po przeczytaniu których długo gadam o nich ze znajomymi.

Jan-Werner Müller, Co to jest populizm?

Jan-Werner Müller napisał zajebistą, zwięzłą, konkretną książkę o populizmie. Słowo to w ostatnich latach padało w dyskusjach politycznych pierdylion razy. Mało kto z wypowiadających je ma tak jasno poukładane w głowie (i przelał to na kartki książki), co właściwie ma na myśli.

Co to jest populizm? to jedna z tych książek Krytyki Politycznej, które traktuję jak słownik. Przy czym Jan-Werner Müller mówi często, że on coś myśli, że on tak to widzi. To słownik, który on proponuje. Dla mnie przydatny. Bardzo.

Aha, i Müller pisze, że niemożliwy jest lewicowy populizm. Co nie przekreśla pomysłów Chantal Mouffe, tylko stoi obok nich.

Anna Wiatr, Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei

Reportaż o pracy opiekuńczej. Oczywiście o pracy kobiet, bo to one ją w większości przypadków wykonują.

Pandemia zmusza nas do konfrontacji z wiedzą, którą eksperci powtarzali do znudzenia – społeczeństwo się starzeje. Starsze osoby wymagają szczególnej opieki. Widzicie teraz, że to nie jest czcze gadanie, to są nasze sąsiadki, którym trzeba pomóc w zakupach. Ta książka wyszła jakiś czas temu – teraz jest dobry moment, żeby nadrobić lekturę, jeśli jeszcze nie mieliście okazji.

Marta Rysa, Upiór w bloku. Kryminałki mieszkaniowe

Jeśli tak jak wiele osób siedzicie w domach, bo wyjścia ze znajomymi się chwilowo skończyły, i możecie sobie teraz siąść w fotelu i poczytać, wiecie, jak ważne jest, żeby mieć w domu fotel. Albo jeśli zaoszczędziliście półtorej godziny na dojazdach do pracy i pracujecie przy stole w kuchni, to wiecie, jak ważne jest to, żeby mieć stół w kuchni. Albo kuchnię w ogóle. Albo kawałek przestrzeni, żeby pogadać przez telefon z zachowaniem prywatności.

Upiór w bloku to reportaż o mieszkaniach. Kto wynajmował, ten szybko zrozumie, skąd podtytuł „kryminałki”. Siedzimy teraz w tych mieszkaniach, zawalonych gratami właścicieli, którzy wynajmującemu nie pozwalają nic wywalić, gapimy się w puste ściany, na których wynajmujący nie pozwala nic powiesić, żeby dziurka nie została. W tych warunkach ta książka jest jeszcze bardziej czytelna. Więc polecam ludziom o mocnych nerwach.

Piotr Gacek, Ina Benita. Za wcześnie na śmierć

Przyznaję, przed przeczytaniem tej książki nie znałam aktorki Iny Benity. Kiedy gotowa książka przyjechała z drukarni do redakcji, byłam totalnie zaintrygowana. I wzięłam sobie egzemplarz na jakiś wyjazd.

W pociągu nie mogłam się oderwać od opowieści o przedwojennym kinie, o tym, jak wyglądała produkcja, dystrybucja, bo to wszystko były elementy biografii Benity. A potem nie mogłam się oderwać od historii. Bo jest tu melodramat, jest wielka historia, jest zagadka. I to jaka.

Polecam wam nic nie czytać o bohaterce przed lekturą. Spojler zabija frajdę z czytania. I mam nadzieję, że kiedyś ktoś przeniesie tę historie na ekran, bo to jest gotowiec. Film będzie drogi w produkcji, bo kostiumy, wnętrza, ale warto. Kino o kinie, o glamourze międzywojnia i tragedii wojny. Polecam tę książkę każdej reżyserce, którą znam. Oczywiście po to, żeby nakręciła na jej podstawie film.

***

Wszystkie te książki możecie kupić w sklepie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Na ebooki i audiobooki jest teraz 40 procent zniżki.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij