Fotorelacje, Kraj

Polacy na froncie walki o klimat [fotorelacja]

4 października zakończyła się jesienna mobilizacja polskich ruchów klimatycznych. Seria protestów, marszów, paneli edukacyjnych i imprez trwała dwa tygodnie. Do organizacji wydarzeń proekologicznych zmobilizowało się kilkadziesiąt miast i miejscowości w całym kraju. Głównymi animatorami były grupy Extinction Rebellion, Strajk dla Ziemi, Obóz dla Klimatu oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Fot. Jakub Szafrański

Red Rebel Brigade w trakcie przemarszu ulicą Marszałkowską w Warszawie. Red Rebel Brigade to ucharakteryzowane płaczki, za którymi podąża kondukt żałobny, zapraszając przechodniów do wspólnego pochodu i zastanowienia się nad przyszłością planety.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Protest Tysiąca Miast
Fot. Jakub Szafrański

Protest Tysiąca Miast zorganizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 20 września zainaugurował klimatyczną mobilizację w Warszawie. MSK to polska odsłona inicjatywy Fridays for Future związanej z nastoletnią działaczką Gretą Thunberg. W marszu wzięli udział głównie uczniowie podstawówek i liceów, którzy wywalczyli zwolnienie z lekcji na czas protestu. Ulicami stolicy przeszło ponad 10 tysięcy osób.

Cisza dla Klimatu
Fot. Jakub Szafrański

Akcja Cisza dla Klimatu. Kilkadziesiąt osób medytowało pod Sejmem, by zwrócić uwagę na problemy klimatyczne. Pomijając spektakularne demonstracje, w wielu miastach odbywały się mniejsze happeningi takie jak Die In, gdy kilkanaście lub kilkadziesiąt osób kładzie się na ziemi w wybranym miejscu publicznym, albo pozorowane egzekucje, podczas których aktywiści stają na bryłach lodu z pętlami na szyi.

#ico2dalej
Fot. Jakub Szafrański

Koncert w Miasteczku Klimatycznym na Placu Defilad w Warszawie. W tle widoczna instalacja kampanii #iCO2dalej, która domaga się likwidacji elektrowni węglowej Bełchatów.

Psychologia Katastrofy Klimatycznej
Fot. Jakub Szafrański

Warsztaty Psychologia Katastrofy Klimatycznej w Miasteczku Klimatycznym. MSK rozbiło namioty pod Pałacem Kultury i Nauki. Przez tydzień codziennie można było spotkać tam uczniów-aktywistów, zaproszone ekspertki i ekspertów, naukowców i działaczy klimatycznych.

Krzyk
Fot. Jakub Szafrański

Warsztaty z krzyczenia w Miasteczku Klimatycznym. Na Placu Defilad odbywały się szkolenia wprowadzające w zagadnienia zmian klimatycznych oraz zajęcia wzmacniające pewność siebie lub umiejętność regeneracji po demonstracjach.

Strajk dla Ziemi
Fot. Jakub Szafrański

Wojtek, jeden z aktywistów Strajku dla Ziemi tuż przed rozpoczęciem demonstracji. Strajk dla Ziemi to międzynarodowy ruch, który za cel obrał sobie doprowadzenie do serii strajków generalnych, które miałby zmusić rządzących do zdecydowanych zmian w strategii walki z globalnym ociepleniem.

Wielki Marsz Klimatyczny
Fot. Jakub Szafrański

Wielki Marsz Klimatyczny w Warszawie. Marsz przeprowadzony zaledwie tydzień po demonstracji MSK zgromadził około siedmiu tysięcy uczestniczek i uczestników.

Extinction Rebellion
Fot. Jakub Szafrański

Na warszawskim Rondzie de Gaulle’a, 27 września polska gałąź ruchu Extinction Rebellion ogłosiła swoją deklarację rebelii oraz przeprowadziła akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego, blokując ruch uliczny w centrum Warszawy.

Extinction Rebellion
Fot. Jakub Szafrański

Aktywista klimatyczny blokujący ruch przy Rondzie de Gaulle’a. Kilkanaście osób przypięło się blokadami rowerowymi do specjalnie przygotowanej metalowej ramy, która, ustawiona na jezdni, przez 6 godzin blokowała pas ruchu na rondzie.

Extinction Rebellion, policja
Fot. Jakub Szafrański

Policja usuwa protestujących podczas akcji Extinction Rebellion. Dwie grupy aktywistów zatrzymały ruch samochodów, stając z transparentami na przejściach dla pieszych. Na skrzyżowaniu porzucono także przyczepę oraz rozsypano stertę trocin.

Extinction Rebellion
Fot. Jakub Szafrański

Po siedmiu godzinach mediatorki XR wynegocjowały ugodę z policją i aktywiści opuścili rondo.

Red Rebels Brigade
Fot. Jakub Szafrański

Performerki Red Rebel Brigade w warszawskim metrze.

krew, rzeźnia, przemysłowa hodowla zwierząt
Fot. Jakub Szafrański

W proteście przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt, aktywiści Animal Rebellion rozlewają sztuczną krew pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obóz dla Klimatu, PKO
Fot. Jakub Szafrański

Obóz dla Klimatu protestuje przeciwko kredytowaniu kolejnych inwestycji węglowych przez polskie banki. Pikieta w jednym z oddziałów Banku PKO. OdK przeciwstawia się systemowemu wyzyskowi przyrody i ludzi, organizując fizyczne blokady pracy kopalń oraz firm zaangażowanych w podtrzymywanie energetyki opartej na paliwach kopalnych.

Extinction Rebellion, Dzikie Karpaty, Pogłos
Fot. Jakub Szafrański

Wspólne malowanie muralu podczas imprezy benefitowej na działalność Extinction Rebellion i Inicjatywy Dzikie Karpaty w klubie Pogłos.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij