Wykład pokaże, jak w renesansie postrzegano kwestie płci, jak teatr elżbietański funkcjonował w obszarze płci i seksualności.
30 stycznia 2014, czwartek, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro).
W teatrze elżbietańskim role kobiece grane były przez mężczyzn. Widownia londyńskich teatrów publicznych z zapartym tchem oglądająca losy Romea i Julii widziała dwóch mężczyzn odgrywających miłosne uniesienia kochanków. Jeszcze ciekawiej było, gdy na potrzeby komediowych perypetii bohaterka sztuki przebierała się za chłopca. Aktor grał wówczas kobietę przebraną za mężczyznę. Wykład pokaże, jak w renesansie postrzegano kwestie płci, jak teatr elżbietański funkcjonował w obszarze płci i seksualności, i co queerowego można wyciągnąć ze sztuk Szekspira.
Dr Magdalena Cieślak jest adiunktem w Instytucie Anglistyki UŁ. Specjalizuje się w dramatycznej literaturze renesansowej oraz relacjach między literaturą a współczesnymi mediami w kontekście studiów kulturowych. Jej rozprawa doktorska poświęcona była filmowym adaptacjom „Hamleta”. Obecnie prowadzi badania nad sposobami, w jakie kino podejmuje politycznie i kulturowo subwersywne treści sztuk Szekspira.
Cykl realizowany jest przez Fabrykę Równości.