Miasto

#Rewolucje – Historia haktywizmu

Terroryści czy obrońcy wolności słowa – Annonymous. Filmowa historia haktywizmu we wtorek, 22 października w KP w Gdańsku.

Czym naprawdę jest głośny ostatnimi laty ruch Anonymous: cyber-zagrożeniem czy raczej gwarantem wolnego internetu? Czy jego członkowie to terroryści czy wręcz przeciwnie – wojownicy o wolność w realnym świecie? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć w swym dokumencie „Anonymous. Historia haktywizmu” Brian Knappenberger. 

 

Na te pytania osadzone w kontekście światowych rewolucji spróbują odpowiedzieć też goście KINA ZAANGAŻOWANEGO po projekcji filmu. Przewodnim tematem dyskusji będzie Haktywizm i krytyczna edukacja medialna: opór i emancypacja. Do rozmowy zaproszeni zostali aktywiści społeczni i edukatorzy medialni Damian Muszyński, Szymon Pytlik, Dominik Krzymiński. 

 

 

Pokaz filmu Annonymous. Historia haktywizmu reż. Brian Knappenberger we wtorek, 22 października 2013 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p. , Gdańsk).  Po filmie odbędzie się debata Haktywizm i krytyczna edukacja medialna: opór i emancypacja.  

 

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Kina Zaangażowanego. Wstęp bezpłatny.

 

Film dokumentalny Anonymous. Historia haktywizmu” (We Are Legion: The Story of the Hacktivists) reżyseria i scenariusz: Brian Knappenberger; 2012 USA. Czas trwania filmu 1h 33’

O filmie*:

Na początku 2012 roku amerykańska policja aresztowała za łamanie praw autorskich Kima Dotcoma, właściciela serwisu wymiany plików. Kilkanaście godzin po tym wydarzeniu strony internetowe wytwórni filmowych, organizacji antypirackich i urzędów państwowych zaczęły być blokowane przez hakerów. Świat poznał siłę Anonymous, którzy zasłynęli nie tylko walką z przepisami antypirackimi (słynne protesty przeciw ACTA), ale okazali także wsparcie założycielowi WikiLeaks, służyli technologiczną pomocą ruchowi Occupy Wall Street i obrali na cel Kościół scjentologiczny oraz witryny rządowe północnoafrykańskich reżimów. Nazywa się ich przestępcami i terrorystami. W rzeczywistości rzadko zdarza się im łamać prawo. Anonymous wcielają w życie ideę obywatelskiego nieposłuszeństwa, korzystając z możliwości, jakie oferuje era cyfrowa.


Przekrój społeczny tej nieformalnej grupy jest różnorodny. To komputerowi pasjonaci, internetowi kawalarze i zirytowani obywatele świadomi swoich praw. Nie uznają hierarchii, nie mają przywódców, nie dbają o uwagę mediów, a mimo to magazyn „Time” uznał ich najbardziej wpływowymi ludźmi 2012 roku. Walczą z ograniczeniami wolności, cenzurą, konsumpcyjnym stylem życia, religią i władzą.

*Opis za Canal +

 

Pokaz filmu oraz debata odbywają się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego. Spotkanie jest też częścią Uniwersytetu Krytycznego, cyklu #Rewolucje oraz projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

 

 

           

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij