Miasto

„Recepta na klęskę” w klubach KP

W lutym w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na film Recepta na klęskę (reż. John Webster, Finlandia 2008)
Pokazy w klubach KP w Toruniu, Lublinie, Jeleniej Górze, Bytomiu, Wrocławiu, Cieszynie, Trójmieście, Zielonej Górze, Kaliszu, Łodzi, Białymstoku i Ostrowcu Świętrzyskim.

W lutym w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na film Recepta na klęskę (reż. John Webster, Finlandia 2008)

Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety?
Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych?
Czy rodzina autora filmu przetrwa eksperyment polegający na wyeliminowaniu z codziennego życia ropy naftowej i jej pochodnych?

Plan pokazów:

TORUŃ
15 lutego, środa, godz. 17.30, kino Centrum w CSW Znaki Czasu

LUBLIN
15 lutego, środa, godz. 18.00, kino ACK UMCS Chatka Żaka, miasteczko akademickie, ul. Radziszewskiego 16

JELENIA GÓRA
16 lutego, czwartek, godz. 18.00, Osiedlowy Dom Kultury,ul. Trzcińskiego 12

BYTOM
17 lutego, piątek, godz. 18.00, CSW Kronika, Rynek 26

WROCŁAW
21 lutego, wtorek, Falanster, ul. św. Antoniego 23

CIESZYN
21 lutego, wtorek, godz. 19.00, Świetlica KP, ul. Zamkowa 1

TRÓJMIASTO

21 lutego, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsku

ZIELONA GÓRA
25 lutego, sobota, godz. 20.00, Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

KALISZ
26 lutego, niedziela, godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

ŁÓDŹ
27 lutego, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

BIAŁYSTOK
27 lutego, poniedziałek, godz. 19.00, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, Plac Uniwersytecki 1, sala 48

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
28 lutego, wtorek, godz. 18.00, Klub Perspektywy (nad Kinem ETIUDA), al. 3 Maja 6

o filmie:
Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? – te pytania stawia sobie autor Recepty na katastrofę John Webster. Nie chce być gołosłownym, więc przeprowadza desperacką naradę z najbliższymi i podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. Film jest dokumentalnym zapisem przebiegu tego eksperymentu. Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem i plastikiem – obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec. Rodzina przechodzi więc na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu (taksówka to jednorazowy kompromis), zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej.
W odstawkę idzie tym samym wygoda i komfort. Nie trzeba zatem długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia. Rodzinne szczęście zostaje rzucone na szalę – znika sielanka, gromadzą się chmury. Dorośli wszczynają utarczki: o używanie plastikowych torebek, o stosowanie pasty do zębów potajemnie kupowanej dla dzieci przez żonę Johna (preparatu z soli i sody nie są w stanie używać), o skalę całego przedsięwzięcia.
Autor filmu w bardzo uczciwy sposób przekazuje prawdę na temat rodzinnego eksperymentu, pokazując, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia. On sam z czasem zaczyna przypominać inkwizytora polującego na czarownice, jego rodzina powoli schodzi do podziemia. Oczywiście eksperyment ma też bardzo dobre strony. Nowa „dieta” naprawdę służy otoczeniu (emisja gazów cieplarnianych zmniejsza się o połowę). Wraz ze zniknięciem wyręczających ze wszystkiego maszyn w życiu Websterów pojawia się też zupełnie nowa wartość – wspólnie spędzany czas i bliskość, o której istnieniu wszyscy jakoś zapomnieli.
[opis dystrybutora]

Już teraz zapraszamy na kolejne pokazy:
marzec – Boski (reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2008);
kwiecień – Niedokończony film (reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2009).

Pokaz współorganizowany przez dystrybutora filmu Against Gravity.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij