Miasto

prof. E. Łętowska „Jak prawo (nie) działa i dlaczego?” – zapisy na seminarium

Instytut Studiów Zaawansowanych

prof. Ewa Łętowska
„Jak prawo (nie) działa i dlaczego?” 

Seminarium odbywa się co 4 tygodnie, w czwartki, w godzinach 16.30–18.00, począwszy od 27 lutego 2014. 

Rekrutacja do 5 lutego 2014! 
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W powszechnym odbiorze prawo to „przepisy”, teksty gdzie mówi się o tym co wolno, a czego nie wolno. Panuje przekonanie, że wystarczy te przepisy zmienić, a wówczas ulegnie zmianie rzeczywistość, zgodnie z oczekiwaniami twórcy prawa. Tymczasem „prawo” to złożony mechanizm, w którym „przepisy”, teksty – odgrywają rolę wprawdzie podstawową, ale nie jedyną. Istnieją standardy prawa, umowy, wyroki – to wszystko tworzy siatkę determinującą oddziaływanie prawa na człowieka. Wiedza o tym, jak taki mechanizm działa, jakie są jego komponenty, jakie warunki muszą być spełnione, aby prawo „zadziałało” – nie jest powszechna. Prawo bywa też przedmiotem manipulacji – politycznej czy ideowej, gdy stanowi się bynajmniej nie po to, aby osiągnąć deklarowany oficjalnie cel, ale by osiągnąć cel ukryty (fenomen ustaw-spektakli). W życiu społecznym każda decyzja, także decyzja o ustanowieniu prawa pociąga za sobą nie tylko skutki zamierzone, ale rodzi nieuchronne skutki uboczne, niechciane. Twórca prawa powinien o tym wiedzieć i wbudować w system prawa gwarancje mające temu przeciwdziałać lub łagodzić tego skutki.

Cykl spotkań będzie poświęcony różnym aspektom tak właśnie widzianej „błędologii” prawa, wskazywaniu uprzedzeń, błędów, stereotypów – przeszkadzających w świadomym korzystaniu z prawa jako narzędzia układania stosunków w społeczeństwie. Nie będzie to systematyczny wykład prawoznawczy. Będzie to prezentacja „błędologicznych problemów sytuacyjnych”, zaczerpniętych z otaczającego nas świata, z dyskursu publicznego, z mediów. Celem spotkań jest ukazanie wielopłaszczyznowości zjawisk prawnych, kryjących się za sprymitywizowanym dyskursem publicznym.

Więcej informacji na temat seminarium.

Terminy spotkań: 27.02, 27.03, 24.04, 22.05, 12.06.

prof. dr Ewa Łętowska – profesor nauk prawnych (Instytut Nauk Prawnych PAN), specjalistka ds. prawa cywilnego i konstytucyjnego; pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich (1987-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) oraz Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011); autorka wielu podręczników, prac naukowych i książek popularyzatorskich, m. in: Podstawy prawa cywilnego (1993), Po co ludziom konstytucja (1994), Prawo umów konsumenckich (1999), Rzeźbienie państwa prawa (2012), O prawie i mitach (2013).

Termin naboru mija 5 lutego 2014. 
Liczba miejsc ograniczona. 
Udział w seminarium jest bezpłatny.


Pozostałe seminaria semestru letniego, na które obowiązują zapisy do 5 lutego:

prof. KAZIMIERZ FRIESKE → Socjologia demaskatorska 
prof. JERZY HAUSNER → Kultura i rozwój 
dr PATRYCJA SASNAL → Jesień arabskiego średniowiecza. Zmiany społeczno-polityczne w świecie arabskim w XXI w.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij