Instytut Studiów Zaawansowanych
prof. Ewa Łętowska
„Jak prawo (nie) działa i dlaczego?”
Seminarium odbywa się co 4 tygodnie, w czwartki, w godzinach 16.30–18.00, począwszy od 27 lutego 2014.
Rekrutacja do 5 lutego 2014!
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
W powszechnym odbiorze prawo to „przepisy”, teksty gdzie mówi się o tym co wolno, a czego nie wolno. Panuje przekonanie, że wystarczy te przepisy zmienić, a wówczas ulegnie zmianie rzeczywistość, zgodnie z oczekiwaniami twórcy prawa. Tymczasem „prawo” to złożony mechanizm, w którym „przepisy”, teksty – odgrywają rolę wprawdzie podstawową, ale nie jedyną. Istnieją standardy prawa, umowy, wyroki – to wszystko tworzy siatkę determinującą oddziaływanie prawa na człowieka. Wiedza o tym, jak taki mechanizm działa, jakie są jego komponenty, jakie warunki muszą być spełnione, aby prawo „zadziałało” – nie jest powszechna. Prawo bywa też przedmiotem manipulacji – politycznej czy ideowej, gdy stanowi się bynajmniej nie po to, aby osiągnąć deklarowany oficjalnie cel, ale by osiągnąć cel ukryty (fenomen ustaw-spektakli). W życiu społecznym każda decyzja, także decyzja o ustanowieniu prawa pociąga za sobą nie tylko skutki zamierzone, ale rodzi nieuchronne skutki uboczne, niechciane. Twórca prawa powinien o tym wiedzieć i wbudować w system prawa gwarancje mające temu przeciwdziałać lub łagodzić tego skutki.
Cykl spotkań będzie poświęcony różnym aspektom tak właśnie widzianej „błędologii” prawa, wskazywaniu uprzedzeń, błędów, stereotypów – przeszkadzających w świadomym korzystaniu z prawa jako narzędzia układania stosunków w społeczeństwie. Nie będzie to systematyczny wykład prawoznawczy. Będzie to prezentacja „błędologicznych problemów sytuacyjnych”, zaczerpniętych z otaczającego nas świata, z dyskursu publicznego, z mediów. Celem spotkań jest ukazanie wielopłaszczyznowości zjawisk prawnych, kryjących się za sprymitywizowanym dyskursem publicznym.
Więcej informacji na temat seminarium.
Terminy spotkań: 27.02, 27.03, 24.04, 22.05, 12.06.
prof. dr Ewa Łętowska – profesor nauk prawnych (Instytut Nauk Prawnych PAN), specjalistka ds. prawa cywilnego i konstytucyjnego; pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich (1987-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) oraz Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011); autorka wielu podręczników, prac naukowych i książek popularyzatorskich, m. in: Podstawy prawa cywilnego (1993), Po co ludziom konstytucja (1994), Prawo umów konsumenckich (1999), Rzeźbienie państwa prawa (2012), O prawie i mitach (2013).
Termin naboru mija 5 lutego 2014.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Pozostałe seminaria semestru letniego, na które obowiązują zapisy do 5 lutego:
prof. KAZIMIERZ FRIESKE → Socjologia demaskatorska
prof. JERZY HAUSNER → Kultura i rozwój
dr PATRYCJA SASNAL → Jesień arabskiego średniowiecza. Zmiany społeczno-polityczne w świecie arabskim w XXI w.