Miasto

Pokaz filmu „W służbie mroku”

Film dokumentalny opowiadający o udziale lekarzy i psychologów w przygotowaniu i wykonywaniu tortur w tajnych więzieniach CIA.

27 czerwca, czwartek, godz. 20.00 w Bunkrze Kultury (Centrum Biznesu, ul. Bohaterów Westerplatte 23 – wejście przez bramę znajdującą się przy ul. Jana Keplera)

Wstęp wolny!

W służbie mroku (Doctors of the Dark Side), film dokumentalny dr Marthy Davis z Nowego Jorku (prod. USA, 2011, 75 minut, napisy w języku polskim).

O filmie:

Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak są świadomi faktu, iż w podobny sposób obchodzono się z więźniami w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych po świecie (zapewne także w Polsce, w Starych Kiejkutach). Jeszcze mniej osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i wykonywaniu tych tortur. Zamiast stanąć w obronie więźniów, przeistoczyli się we wspólników kata, misternie rejestrując efekt różnych tortur i utrzymując więźniów przy życiu wyłącznie po to, aby zadawać im kolejne cierpienia.

Dokument nie epatuje scenami tortur, jak np. amerykański film fabularny Wróg nr 1. Są one wyłącznie inscenizowane, przekazane w sposób o wiele łagodniejszy niż miało to miejsce w rzeczywistości. W filmie kluczowe są wypowiedzi specjalistów z dziedziny praw człowieka, objaśniających nieetyczną rolę lekarzy, którzy przysięgę Hipokratesa zhańbili podobnie jak ich nazistowscy poprzednicy osądzeni w Norymberdze lub też ci, którzy torturowali więźniów politycznych w Związku Radzieckim. Uświadamiają one, jak mocno współczesny świat uwikłał się w niegodne cywilizowanego i demokratycznego społeczeństwa bezprawne praktyki. Przypominają także, iż – przeważnie niewinne – ofiary do dzisiaj czekają na uwolnienie, publiczną rehabilitację i zadośćuczynienie za bezprawne uwięzienie i cierpienia, zadane także ich rodzinom.

[na podstawie mat. prasowych]

Więcej na stronie www filmu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij