Miasto

Paweł Łoziński. Dokumentalizm osobisty

Pokaz filmów "Taka historia" i "Siostry". O tym, jak prosty człowiek zostaje ekspertem, reżyser opowie 6 marca o godz. 19.00. w Świetlicy KP w Trójmieście.

 

Taka historia i Siostry to „podwórkowe” filmy Pawła Łozińskiego rysujące z drobnych zdarzeń współczesne tło społeczne. Zapraszamy na projekcję filmów oraz rozmowę z reżyserem o dokumentalizmie osobistym we wtorek, 6 marca o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk). Z Pawłem Łozińskim rozmawiać będzie Piotr Nike

Paweł Łoziński jest autorem kameralnych obrazów pokazujących poprzez błahe sprawy ważne ludzkie historie. Ta niezwykła umiejętność doboru bohaterów będzie jednym z tematów spotkania z reżyserem poświęconego m.in. warsztatowi dokumentalisty. Łoziński opisując współczesne bolączki społeczne, nadaje jednocześnie „prostym” ludziom rangę ekspertów. W prezentowanych filmach zamiast „gadających głów”, o sensie życie mówią osoby zmagające się na co dzień z trudami codzienności. Społeczne tło obrazów Łozińskiego sprawiają, że jego filmy sięgają w głąb widza i zostają w nim na dłużej.

„Siostry i Taka historia to podwórkowe filmy, które zrobiłem o moich sąsiadach. Znaliśmy się nieźle zanim kupiłem kamerę i zacząłem kręcić. To dla dokumentalisty idealna sytuacja. Nie trzeba się oswajać, bo znajomość a czasem przyjaźń już jest. Dziś rzeczywiście trudniej podejść do bohatera, ludzie się boją. Brutalność telewizji i internetu nie pomaga dokumentalistom.”(Paweł Łoziński w rozmowie z Lilianą Kurzawską, Stopklatka.pl)

Spotkanie z reżyserem Pawłem Łozińskim rozpocznie cykl projekcji polskich filmów dokumentalnych zaplanowanych w marcowym Kinie Zaangażowanym, Świetlicy Krytyki Politycznej. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Paweł Łoziński – reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych, producent filmów dokumentalnych. Laureat licznych nagród na międzynarodowych festiwalach i wielokrotnie nagradzany na krajowych. Urodził się w 1965 w Warszawie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij