Miasto

Ostrawa jest blisko – debata w języku czeskim i polskim

Co po protestach antyromskich w Czeskiej Republice?

O sprawach, dotyczących mniejszości romskiej w Czeskiej Republice dowiedzieć się można było głównie z prasy sąsiadów. W Polsce temat był raczej pomijany.


22 stycznia, środa, godz. 18.00, Świetlica KP „Na Granicy”

W dyskusji udział wezmą:
 
Imrich Horvát (aktywista, Ostrava)
Zuzana Brodilová (psycholożka, prowadziła badania na temat odbioru anty-romskich marszów przez romskie dzieci)
Ondřej Marek (aktywista, Ostrava)

Moderacja: Agnieszka Muras (Krytyka Polityczna)
Tłumaczenie: Judita Molinska 

W Dzienniku Opinii Jan Bělíček z A2larm pisał o Marszu neonazistów, który odbył się w sierpniu w Ostravie oraz kilku innych miastach Czeskiej Republiki: „O ile neonaziści przyjechali zademonstrować swoją siłę, Romowie chcieli pokazać solidarność i jedność. Nie pokazała jej niestety większość mieszkańców, która pozostała obojętna na los ostrawskich Romów”. Organizacje z Czeskiej Republiki alarmowały o kolejnych działaniach. Pisała o tym Anna Cieplak: „W Ostrawie miękka przemoc wobec Romów w postaci wyższych opłat i ryzyka eksmisji przeszła w bezpośrednią”. Odpowiedzią była „Kolorowa Ostrawa” – marsz w rocznicę powstania Czechosłowacji, który zorganizowała społeczność romska i czescy aktywiści.

Co z tego wszystkiego wynika? Czy w tej chwili można mówić o współpracy czeskich organizacji na rzecz wsparcia ofiar ataków na tle etnicznym? Czy wydarzenia, które miały miejsce u naszych sąsiadów, czegokolwiek mogą nas nauczyć? W jakim kierunku zmierza polityka władz Czeskiej Republiki wobec mniejszości romskiej? Czy mamy prawo, a może obowiązek zajmować stanowisko w tej sprawie?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij