Miasto

Manifa w Krakowie: Samo się nie zrobi!

Zaangażowanie to twoja obecność na demonstracji. To twój podpis pod petycją, twoja stanowcza reakcja na seksistowską uwagę.

Tegoroczne hasło krakowskiej Manify – Samo się nie zrobi! – ma wzywać do zaangażowania i działania.

Chcemy pokazać, że walka o prawa kobiet dotyczy każdej i każdego w równym stopniu.
Chcemy też podkreślić, że nic nie dzieję się samo – potrzebujemy działania, głosu, wyrażania sprzeciwu i emocji, wiary w to, że wspólnie uda nam się zmienić świat.

Ubiegłoroczne hasło – Kraków potrzebuje feminizmu – uważamy za nadal aktualne. Antyspołeczna polityka miasta wraz z cięciami w sektorze usług, planowane igrzyska, brak dostępu do żłobków, stołówek czy przedszkoli to tylko niektóre sprawy do załatwienia.

Wierzymy, że funkcjonujemy jako wspólnota, do której każdy i każda z nas wnosi swoje oczekiwania, marzenia, żądania, plany i potrzeby. Wierzymy,  że mamy wpływ na przestrzeń, w której żyjemy i na warunki naszego życia, a nasze działania zmienią ostatecznie nie tylko lokalną społeczność, ale również rzeczywistość społeczną, prawną i polityczną, tak jak działania naszych poprzedniczek przyniosły nam prawo głosu i prawo do edukacji.

Wierzymy, ze nasze wspólne zaangażowanie niesie realną zmianę.

Zaangażowanie to twoja obecność na demonstracji. To twój podpis pod petycją, twoja głośno wypowiedziana polityczna opinia, twoja stanowcza reakcja na seksistowską uwagę. Twoje zaangażowanie to wychowywanie dzieci na wrażliwe, empatyczne jednostki. To twoje wsparcie udzielone osobie, która doświadcza przemocy. Kiedy zabierasz głos, wspierasz nie tylko Wspólną Sprawę – wspierasz także lokalną wspólnotę i swoich bliskich, a przede wszystkim – ty sama stajesz się coraz silniejsza.

Samo się nie zrobi, ale też nikt z nas nie zrobi niczego sam!

Potrzebujemy twojego sprzeciwu, twojego gniewu, twojego zaangażowania, żeby nasz głos wybrzmiał dostatecznie głośno. Działajmy razem i krzyczmy razem, bo: Samo się nie zrobi!

Manifa w Krakowie odbędzie się 8 marca o godzinie 12.00 pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

***

MANIFY W POLSCE:

Koszalin: Równość i różnorodność

Poznań: Dość (re)produkcji opresji!

Łódź: Kobiety wszystkich umów – łączcie się!

Wrocław: Manifa przeciwko przemocy władzy

Trójmiasto: Solidarność? 21 lat zakazu aborcji

Do niedzieli pubikujemy w Dzienniku Opinii zaproszenia do kolejnych manifowych miast: Wrocławia, Łodzi, Koszalina, Warszawy i innych. Jeśli chcesz zamieścić informacje o manifie w Twoim mieście, wyślij nam je nam na adres manifa@krytykapolityczna.pl

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.