Miasto

Kino Zaangażowane: „Kocham Polskę”

Miłość do ojczyzny przybiera różne formy. Film "Kocham Polskę" jest próbą określenia profilu ideowego Młodzieży Wszechpolskiej.

Patriotyczne deklaracje mogą być jedynie zasłoną, spod której wyłaniają się nienawiść i ksenofobiczne idee. Kocham Polskę (2008) Marii Zmarz-Koczanowicz i Joanny Sławińskiej to film podejmujący temat fenomenu Młodzieży Wszechpolskiej. Autorki dokumentu kreślą zbiorowy portret osób zaangażowanych w prace tej organizacji. Kamera rejestruje manifestacje, spotkania wyborcze, szkolenia, nabożeństwa i wreszcie wypowiedzi samych Wszechpolaków. W rezultacie powstaje obraz starający się ukazać genezę tożsamości ideowej młodych narodowców.

26 marca, wtorek, o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk

Po projekcji  zapraszamy na dyskusję wokół przyczyn nasilenia się nastrojów ksenofobicznych i nacjonalistycznych, jakie można zaobserwować w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Jakie warunki socjopolityczne sprzyjają rozwojowi ruchów nacjonalistycznych? W jaki sposób niezadowolenie społeczne odnawia i wzmacnia głęboko zakorzenione, historycznie uwarunkowane sympatie dla populistycznych ideologii? Jaka jest alternatywa dla skrajnie prawicowego modelu zagospodarowania społecznej frustracji?

W dyskusji udział wezmą: Tomasz Besta, Michał Jaśkiewicz, Agnieszka Wiśniewska.


WSTĘP WOLNY!

Kocham Polskę, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Joanna Sławińska, scenariusz Maria Zmarz-Koczanowicz, Joanna Sławińska,czas trwania filmu 58min.

dr Tomasz Besta – Adiunkt w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W obszarze jego zainteresowań badawczych mieści się problem przemocy międzygrupowej.

dr Michał Jaśkiewicz – psycholog społeczny, asystent z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W swoich badaniach zajmuje się m.in. psychologicznymi skutkami wykluczenia społecznego.

Agnieszka Wiśniewska – koordynatorka działań Klubów Krytyki Politycznej i ogólnopolskie projekty społeczne. Absolwentka polonistyki na UKSW, ukończyła studia podyplomowe „Komunikacja społeczna i media” w Instytucie Badań Literackich PAN. Filmoznawczyni, redaktorka książek filmowych w Wydawnictwie Krytyki Politycznej. m.in.”Kino polskie 1989-2009″. „Historia krytyczna”, „Polskie kino dokumentalne 1989-2009”. „Historia polityczna”. Autorka biografii Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij