Miasto

Kino, emigracja i sporty ekstremalne

Pokaz filmu "Made in Poland 6. Niezwykli emigranci" i debata z udziałem m.in. Jakuba Majmurka (KP).

26 września, czwartek, godz. 18.00, Klub Filmowy w Gdyni

Wstęp wolny.

Muzeum Emigracji zaprasza na pokaz dokumentu Made in Poland 6. Niezwykli emigranci oraz spotkanie z reżyserem i dyskusję na temat filmowego ujęcia emigracji zarobkowej młodych Polaków. Spotkanie z reżyserem Witalisem Szumiło Kulczyckim i socjologiem Krzysztofem Stachurą. Prowadzenie: Jakub Majmurek

Bezgraniczna miłość do rolek, zadziwiające akrobacje i pytanie: czy o doświadczeniu wyjazdu z kraju można opowiedzieć językiem sportu? Wydarzenie jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmu z 2011 r., który nie był jeszcze prezentowany w Trójmieście, a został zauważony i otrzymał główną nagrodą m.in. na kieleckim Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2012 r. Dynamicznie zmontowane sceny kaskaderskich ewolucji wykonywanych przez bohaterów, których wspólną pasją jest ekstremalna jazda na rolkach, pozwalają w świeży sposób spojrzeć na zjawisko współczesnej emigracji i sposobu radzenia sobie młodych ludzi z nowymi i trudnymi życiowymi sytuacjami.

Witalis Szumiło Kulczycki studiował w Szkocji na Edinburgh Napier University, jest laureatem kilkunastu nagród filmowych. Założył studio filmowe Ownstyle Films realizujące odważne projekty dokumentalne, teledyski oraz kreatywne formy video. Jest pasjonatem sportów ekstremalnych i nietypowych form produkcji, co znajduje odzwierciedlenie w jego dynamicznych filmach.

Rozmowę z autorem filmu poprowadzi Jakub Majmurek, filmoznawca i politolog, krytyk filmowy i publicysta, obecny na łamach licznych pism drukowanych i internetowych (portale Polskiego Radia, Gazeta Filmowa, Tygodnik Powszechny), związany z Krytyką Polityczną. Gościem spotkania będzie również socjolog Krzysztof Stachura.

O filmie:

Laureat 18. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2012. Produkcja została nagrodzona za świeże spojrzenie na temat nowej polskiej emigracji ujęte w dynamicznej formie filmowej stającej się metaforą życia na krawędzi. Siedmiu bohaterów filmu to młodzi ludzie, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechali na wyspy w okresie boom’u gospodarczego (2006-2008 r.), trafiając do Szkocji, Anglii, Irlandii. Pasją, która ich łączy jest wyczynowa jazda na rolkach (freestyle rolling), która pozwala zapomnieć o trudach emigracji: barierach językowych, szukaniu zatrudnienia i miejsca do życia. Film ukazuje rolkarzy z różnych miast Polski, a także z miasta Cork w Irlandii, Edynburga w Szkocji i czeskiej Pragi. Reżyser w jednym z wywiadów charakteryzuje swoich bohaterów: Dla tych ludzi to ulubiony sport, chwila wytchnienia, ale równocześnie wspomnienie lat sprzed emigracji, najczęściej spędzanych z kumplami na rolkach. Jest to powrót to lat, kiedy nie trzeba było zmagać się z problemami takimi jak poszukiwanie pracy bez znajomości języka, czy zmęczenie po pracy na budowie. Dokument charakteryzuje się ekspresyjną i dynamiczną formą, nawiązującą do konwencji wideoklipu oraz ciekawym spojrzeniem na życie młodych emigrantów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij