Miasto

Kaszel artysty: miejsce twórców w systemie gospodarczym

Seminarium "Kaszel artysty" w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański.

Uniwersytet Krytyczny | Kaszel artysty

Goście: prof. dr hab. Janusz Tomidajewicz, Laura Pawela
Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański 

22 kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji, w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany im system uczestnictwa? Czy doczekamy kiedyś momentu, w którym nie będą się bali zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej? O zarys odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekonomistów akademików.

Drugie spotkanie z cyklu Kaszel Artysty będzie poświęcone problemowi umocowania pracy artystów w systemie gospodarczym, a właściwie jego bezradności w tym zakresie. Przeprowadzona ponad dekadę temu reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych poza wieloma wskazywanymi od dawna wadami usunęła wiele z narzędzi, które są wykorzystywane w ubezpieczeniach artystycznych w systemach krajów tzw starej Europy. Pytanie na które próbą zarysowania odpowiedzi będzie wykład profesora Tomidajewicza brzmi – czy da się wyobrazić ubezpieczenie emerytalne dla artystów mimo przeszkód wytworzonych przez system oparty na indywidualnych kontach emerytalnych?

Gośćmi będą ekonomista prof. dr hab. Janusz Tomidajewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz artystka Laura Pawela, której film Ubezpieczenie talentu (2005/2006) poprzedzi wykład.

Spotkania w ramach cyklu Kaszel artysty prowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii zajmujący się rynkiem sztuki.

Goście:

Janusz Tomidajewicz – profesor w Katedrze Polityki Gospodarczej i Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor publikacji z zakresu wybranych aspektów tematyki transformacyjnej, integracji europejskiej oraz polityki gospodarczej.

Laura Pawela – artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kolejne spotkania cyklu: 28 maja, 18 czerwca.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij