Seminarium "Kaszel artysty" w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański.
Uniwersytet Krytyczny | Kaszel artysty
Goście: prof. dr hab. Janusz Tomidajewicz, Laura Pawela
Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański
22 kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji, w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany im system uczestnictwa? Czy doczekamy kiedyś momentu, w którym nie będą się bali zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej? O zarys odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekonomistów akademików.
Drugie spotkanie z cyklu Kaszel Artysty będzie poświęcone problemowi umocowania pracy artystów w systemie gospodarczym, a właściwie jego bezradności w tym zakresie. Przeprowadzona ponad dekadę temu reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych poza wieloma wskazywanymi od dawna wadami usunęła wiele z narzędzi, które są wykorzystywane w ubezpieczeniach artystycznych w systemach krajów tzw starej Europy. Pytanie na które próbą zarysowania odpowiedzi będzie wykład profesora Tomidajewicza brzmi – czy da się wyobrazić ubezpieczenie emerytalne dla artystów mimo przeszkód wytworzonych przez system oparty na indywidualnych kontach emerytalnych?
Gośćmi będą ekonomista prof. dr hab. Janusz Tomidajewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz artystka Laura Pawela, której film Ubezpieczenie talentu (2005/2006) poprzedzi wykład.
Spotkania w ramach cyklu Kaszel artysty prowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii zajmujący się rynkiem sztuki.
Goście:
Janusz Tomidajewicz – profesor w Katedrze Polityki Gospodarczej i Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor publikacji z zakresu wybranych aspektów tematyki transformacyjnej, integracji europejskiej oraz polityki gospodarczej.
Laura Pawela – artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Kolejne spotkania cyklu: 28 maja, 18 czerwca.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.