Miasto

Gender w praktyce

Przyzwyczajeni jesteśmy do podziału na dwie płcie, z wyraźnie przypisanymi im zachowaniami czy zainteresowaniami. A jak reaguje społeczeństwo, gdy kobieta przebiera się za mężczyznę?

18 marca, wtorek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro)

Do zrozumienia pojęcia gender nie wystarczy tylko poznanie samych definicji. Aby w pełni rozpoznać doniosłość problematyki płci społeczno-kulturowej, należy poznać narracje osób zachowujących się niezgodnie z przypisywanym im gender. Postaramy się właśnie to zrobić podczas dyskusji „Gender w praktyce”. Przyzwyczajeni jesteśmy do podziału na dwie płcie – męską i żeńską, z wyraźnie przypisanymi im sposobami konstruowania swojego wyglądu, zachowaniami, zainteresowaniami czy rolami zawodowymi.

Jak reaguje społeczeństwo, gdy kobieta przebiera się za mężczyznę? Jakie środki kontroli społecznej stosowane są, gdy mężczyzna posługuje się częścią garderoby przynależną kobiecie? Jak traktujemy kobiety pracujące w „męskich” zawodach lub mężczyzn, którzy mają „żeńskie” hobby?

W spotkaniu udział wezmą: Weronika F. Justyńska, działaczka Fabryki Równości, publicystka i artystka; Michał Gauza, członek Klubu Krytyki Politycznej, współautor przewodnika „Rewolucja 1905”, działacz Koalicji Ósmego Marca, oraz Bartłomiej K. Przybylski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, członek Fabryki Równości i Koalicji Ósmego Marca.

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Elementarz Gender”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij