Miasto

Dom, sąsiedztwo, wspólnota. Spotkanie kolbergowskie.

Jak zmieniał się status sąsiedztwa? Czy obecnie można mówić o uczestnikach społeczności lokalnej jak o wspólnocie?

Jak zmieniał się status sąsiedztwa? Czy obecnie można mówić o uczestnikach społeczności lokalnej jak o wspólnocie czy raczej rozproszonej grupie niezależnych od siebie członków? Czym jest sąsiedztwo i wspólnota dla mieszańców Cieszyna? Jak docierać do osób wykluczonych ze wspólnoty?
 

10 grudnia, środa, godz. 17.00, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Sala Rzymska
 

W XIX i XX-wiecznych wspólnotach wiejskich kontrola społeczna sprawiała, że o sąsiadach wiedzieliśmy niemal wszystko. Współpraca była wymogiem, bez którego nie dało się funkcjonować, praca mieszała się z życiem prywatnym a wykluczenie ze wspólnoty było największym zagrożeniem. W wyniku rewolucji przemysłowej w kolejnych dziesięcioleciach stopniowemu oddzieleniu uległa przestrzeń prywatna (domowa) od publicznej (praca) sprawiając, że wspólnota oraz tworzące ją relacje i więzi uległy także przeobrażeniom.
 

Obecnie, w dobie płynnego kapitalizmu, obserwujemy kolejną przemianę, rozmycie granic między tym, co prywatne a tym, co publiczne. Wydaje się, że wpływ na ten proces mają przemiany technologiczne, indywidualizacja, mobilność społeczna oraz przemiany gospodarki z „twardej” w „miękką”. 
 

Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się jak współczesna antropologia i ludoznawstwo w partnerstwie ze sztuką mogą docierać do małych społeczności i sąsiedztwa. Jakich narzędzi używają do zbadania społeczności lokalnej. Odnosząc się do konkretnych projektów artystycznych zobaczymy jak dokumentacja artystyczna może stać się elementem badawczym i na odwrót. 
 

 

W spotkaniu wezmą udział artyści i antropolodzy. 
 

Katarzyna Majak – artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka i koordynatorka wystaw, wykładowczyni. Członkini Rady Programowej i dyrektorka artystyczna Warsaw Photo Days, Associate Editor for Photography dla VASA Journal on Images and Culture (VJIC). Kuratorka kolekcji fotografii Many Hands Make Light Work. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado i MKiDN. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych 
 

Szymon Waluś – Lokalny działacz społeczny, współzałożyciel stowarzyszenia Towarzystwo Sportów Górski Młóckarnia, animator kultury. Absolwent programu Polska Doc oraz uczestnik programu Liderzy PAWF. Bywa również fotografem, wspinaczem, narciarzem. 
 

Joanna Wowrzeczka – socjolożka i malarka.
 

Grzegorz Studnicki – antropolog, socjolog.
 

 

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (IMiT) w ramach Kolberg 2014-Promesa. 
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij