Miasto

Czytanie i dyskusje w Sopocie

Drugi weekend tegorocznej edycji Parku książki w Sopocie już za nami. Co przyniósł? Relacja Jakuba Guzika.

Letnia czytelnia w sobotę 13 lipca przeniosła się do parku na Brodwinie, gdzie wraz z Biblioteką Miejską zachęcaliśmy do czytania w przestrzeni miejskiej. Mimo pochmurnej i deszczowej aury ludzie ochoczo podeszli do inicjatywy spędzania wolnego czasu z książką w ręku. Nie było oporu przed założeniem na siebie czegoś cieplejszego i czytaniem na świeżym choć chłodnym powietrzu. Wiele osób z chęcią dzieliło się z nami swoimi przemyśleniami, historiami czy uwagami na różne tematy. W czytelni szybko zapanowała atmosfera sąsiedzkiej wspólnoty.

„Czytanie dla dzieci” oraz warsztaty dla najmłodszych po raz kolejny okazały się idealnym rozwiązaniem dla odwiedzających nas rodzin i wycieczek. „Krytyczny przegląd prasy”, czyli co weekendowe przedstawienie najciekawszych i najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń z kraju i świata przedstawianych w mediach, zaowocował kilkoma ciekawymi dyskusjami. Począwszy od przeglądu prasy czeskiej i dyskusji na temat opinii, jaka krąży o Polakach (zarówno tej stereotypowej jak i wywołanej świadomym działaniem naszych rodaków), poprzez debatę na temat ostatnich ustaw sejmowych, a na edukacji i oświacie (zarówno Polskiej jak i światowej) kończąc. Najbardziej palącym tematem okazała się kwestia zakazu uboju rytualnego. Dzięki kilku różnym punktom widzenia przedyskutowaliśmy argumenty za i przeciw, oraz poruszyliśmy kwestię nadawania praw i cech ludzkich zwierzętom. Za pomocną w dyskusji okazała się książka Zjadanie zwierząt Jonathana Safrana Foera.

Niedziela 14 lipca, w stałym miejscu spotkań, czyli w Parku Północnym przy Zatoce Sztuki w Sopocie okazała się równie inspirująca co dzień poprzedni. Już z prawdziwie wakacyjną pogodą i tropikalnym słońcem na niebie od samego południa Letnia czytelnia była idealnym miejscem dla szukających wypoczynku wczasowiczów. Czytanie w przestrzeni miejskiej po raz kolejny zostało ciepło przyjęte, a kącik dziecięcy z huśtawką, czytaniem na głos i warsztatami stał się tętniącym życiem ośrodkiem spotkań dzieci i rodziców. Powodzeniem cieszył się „Sopocki Kanon Książki” – w wersji zarówno dla tych dużych jak i małych. Do kanonu dzieci bezdyskusyjnie wpisały Kaczkę Dziwaczkę.

„Krytyczny przegląd prasy”, który tego dnia poprowadziła Lidia Makowska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, przyciągnął liczne grono słuchaczy. W centrum zainteresowania znalazły się władze lokalne oraz dziennikarze i źródła informacji w mediach. Czemu dziennikarze podają często niesprawdzone informację opinii publicznej? Dlaczego bezgranicznie ufają i podają za prawdziwe informacje jednej strony, nie dbając o opinię strony drugiej? Uczestnicy „Krytycznego przeglądu prasy” starali się zrozumieć reguły rządzące w redakcjach, prace pod presją czasu, etykę zawodu dziennikarza oraz szybkości ukazywania się wiadomości prasowych w cyfrowym świecie XXI wieku. Kwestia szeroko rozumianego dziennikarstwa powracała nieustannie, dlatego niezmiernie pomocne okazały się indywidualne doświadczenia, jak i fachowa wiedza niektórych uczestników. „Czy traktujecie władzę lokalną jak wroga?” padło pytanie w stronę Lidii Makowskiej, która opowiadała o potknięciach władz lokalnych i swoich własnych doświadczeniach, między innymi na przykładzie ostatnich problemów z „ustawą śmieciową”. „Jestem przeciw podziałom na wrogów i przyjaciół, celem nas wszystkich jest dobro” odpowiada Lidia Makowska.

Na koniec przyjrzeliśmy się po raz kolejny prasie czeskiej, jednak tym razem z większym dystansem. Na warsztat wzięty został czeski odpowiednik „Faktu”, czyli „Blesk”, który opisywał historię Petry, kobiety z Pragi porwanej przez kosmitów.

Park książki w Sopocie jest nie tylko miejscem, gdzie możesz oddać się lekturze, ale też miejscem dyskusji krytycznych i zabawy dla dzieci.

Zapraszamy do Parku książki w Sopocie przez całe lato. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 lipca, w sobotę, w Operze Leśnej, gdzie o godz. 17.00 startuje slam poetycki z udziałem Jasia Kapeli (wstęp wolny). W niedzielę spotkanie z książką w stałym miejscu, czyli w Parku Północnym przy Zatoce Sztuki w Sopocie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij