Miasto

Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć?

Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Po filmie "W krainie karteli" rozmawiają Małgorzata Nocuń i Marcin Chałupka.

9 grudnia, środa, godz. 19.30, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, Warszawa

Wydarzenie towarzyszące 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 15. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (Warszawa, 4-10 grudnia).

„Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć?”

W Azji Środkowej z handlu narkotykami czerpią profity mafia i elity polityczne. Największe koszty płaci natomiast społeczeństwo – ludzi zmusza się do udziału w tym procederze, policja wtrąca do więzień często przypadkowych ludzi, by pokazać, że walczy z biznesem narkotykowym. O tym, jak cierpią ludzie, w krajach gdzie kwitnie handel narkotykami, się milczy. Sprzyja temu także cenzura – to najbardziej „brudny” i „zakazany temat”. Media podejmują go sporadycznie.

W kinie Muranów odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Nocuń, dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”, która w ramach współpracy z Grupą Zagranica badała problematykę handlu narkotykami w Azji Środkowej. O swoich doświadczeniach i obserwacjach opowie od strony „ludzkiej” – perspektywy zwykłych ludzi, których domy znajdują się na szlaku narkotykowym i którzy mimo wszystko próbują normalnie żyć. Rozmowę poprowadzi Marcin Chałupka (Narkopolityka | Krytyka Polityczna).

Wydarzenie poprzedzone będzie projekcją filmu „W świecie karteli”, który porusza podobny problem w Meksyku.

OPIS FILMU

W krainie karteli (Cartel Land)

USA 2015, 100’, reż. Matthew Heineman

Sundance FF (US Documentary Best Director, US Documentary Best Cinematography

Matthew Heineman dokumentuje w swoim spektakularnym filmie niezwykłą historię grup samoobrony – Autodefensas – w meksykańskim stanie Michoacán, które w obliczu korupcji i kompletnej indolencji władz podjęły na własną rękę walkę z narkotykowymi kartelami. Błyskawiczny sukces obywatelskiej inicjatywy stał się jednocześnie początkiem jej końca: ani władzom, ani kartelom nie zależało na naruszaniu istniejącego status quo. Reżyser obserwuje rozwój sytuacji z najbliższej odległości: filmuje narkotykowe laboratoria na pustyni, żywcem wyjęte z „Breaking Bad”, jest na miejscu, kiedy wokół gwiżdżą kule, bierze udział w pościgach, wiecach i zakulisowych spotkaniach. Główny bohater filmu to Jose Manuel Mireles – charyzmatyczny przywódca Autodefensas i niepoprawny kobieciarz, który w trakcie realizacji dokumentu przeżyje wypadek samolotowy, rozwód i utratę władzy. Heineman nie pozostawia widzom złudzeń – meksykańską rzeczywistość kształtuje tak zawiły splot korupcyjnych powiązań, że żadnej ze stron konfliktu nie da się przypisać jednoznacznych intencji. Czy wzlot i upadek grup samoobrony był tylko elementem walki o władzę wewnątrz Kartelu Templariuszy? I czy władze bardziej niż zorganizowanej przestępczości obawiają się autentycznego społecznego ruchu protestu?

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE I WYDARZENIA W RAMACH 15. MFF WATCH DOCS JEST BEZPŁATNY.

Debata odbywa się w ramach projektu World-Wise Europe: A more coherent Europe for a fairer World – EuropeAid, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij