Miasto

Biedroń: Ta debata jest sukcesem

27 maja na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się debata na temat związków partnerskich. Wzięło w niej udział ponad 180 osób.

Podobna debata miała odbyć się już w lutym, ale została odwołana. W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń, polityk PO Radomir Szumełda, Marta Abramowicz, założycielka Kampanii Przeciwko Homofobii. Spotkanie poprowadziła Beata Szewczyk z Radia Gdańsk.

W dyskusji udział wzięło ponad 180 osób. Spotkanie kilkakrotnie zakłócano buczeniem i wulgarnymi komentarzami. „Pomimo burzliwego przebiegu debaty, prowadzącym udało się poruszyć kilka ważnych, dotyczących ustawy o związkach partnerskich, kwestii.” – pisała w relacji Trójmiejska „Gazeta Wyborcza”.

„– Mówimy dzisiaj o dwóch projektach – powiedział Biedroń. – Jeden z nich został złożony przez SLD, a drugi przez Ruch Palikota: obydwa dotyczą związków partnerskich. Chcemy, żeby związki partnerskie realizować w urzędzie stanu cywilnego. Nie można będzie wchodzić w związek partnerski, jeśli ktoś jest już jednym związku, obala to więc wasze zarzuty o bigamii. Poza tym, jeśli jedna osoba zachoruje, straci pracę, druga osoba ma obowiązek opieki nad nią. Projekt ustawy reguluje też kwestie podatkowe: dziedziczenie, wspólne rozliczanie podatków, odbieranie korespondencji, odwiedzanie w szpitalu. Znajdźcie mi jakikolwiek sensowny argument: jeżeli jestem z osobą 30 lat, kocham ją, to dlaczego nie mogę jej nawet pochować.” cytuje GW.

Relacjonująca spotkanie „Gazeta” poprosiła o komentarz przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej, obecnych na debacie. „My ze złem nie dyskutujemy, do niego się strzela – dopowiedział jeden z członków MW.”

„Ta debata, pomimo żenujących zachowań niektórych uczestników, jest ogromnym sukcesem. Uniwersytet Gdański pokazał, że nie pozwoli się sterroryzować i może być miejscem wymiany poglądów.” – podsumował Rober Biedroń.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij