Felieton

Irlandczycy poparli zabijanie dzieci nienarodzonych

Dublin

87% uczestników panelu obywatelskiego uznało, że należy zmienić zapis w konstytucji dotyczący aborcji, 64% opowiedziało się za liberalizacją prawa.

Irlandia posiada jedno z najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych w Europie. Podobnie jak w Polsce kobiety są tam zmuszane do rodzenia dzieci, które umrą zaraz po porodzie. Nie trzeba jedynie kombinować tak, jak profesor Chazan, można to robić legalnie. Za przeprowadzenie aborcji, zarówno przeprowadzającemu ją lekarzowi jak i kobiecie, która ma zabieg, grozi do 14 lat więzienia. W konstytucji jest zapisane, że życie płodu jest tak samo ważne, jak życie kobiety i państwo ma prawo decydować, które życie wybiera. Aż dziwne, że takiego zapisu nie wprowadzono jeszcze w Polsce. W końcu nie ma wątpliwości, że życie milczących płodów jest dla naszego państwa ważniejsze niż życie (nierzadko) awanturujących się kobiet, więc wybór byłby łatwy. Z płodu zawsze może jeszcze wyrosnąć człowiek. Z feministki już raczej nie. Jak mi napisał niedawno w komentarzach jeden pan: „Zabawne, oni walczą o dopuszczenie przerywania ciąży, żeby usuwać takich, jak oni.”

Bożek: Laicy mają głos

Panel obywatelski

Zabawne, ale w katolickiej Irlandii właśnie zdecydowano, że tamtejsze prawo należałoby zliberalizować. 87% uczestników panelu obywatelskiego (czym jest panel obywatelski pisał u nas np. Marcin Gerwin) uznało, że należy zmienić zapis w konstytucji, 64% opowiedziało się za liberalizacją prawa. Większość zgromadzenia opowiedziało się za tym, żeby aborcja do 12. tygodnia była dostępna bez podania przyczyny, do 20. tygodnia z powodów socjoekonomicznych, a bez ograniczeń w przypadku gwałtu, zagrożenia życia lub zdrowia kobiety oraz w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Panel jest wiążący, bo został zorganizowany przez parlament. Na uczestników panelu wybrano losowo reprezentatywną grupę mieszkańców Irlandii – tak, jak się to w panelach obywatelskich robi. Grupa ta została skonstruowana zgodną ze strukturą demograficzną. Podobnie jak w starożytnej Grecji, gdzie Rada Pięciuset była wybierana w losowaniu.

Gdańsk w pigułce

Wygląda na to, że losowanie jest lepszym sposobem wybierania reprezentantów niż powszechne wybory. Żeby wystartować i wygrać w wyborach trzeba w końcu mieć trochę pieniędzy i wpływów w jakiejś partii. Aby te pieniądze na kampanie i pozycje na liście partii zdobyć, nierzadko trzeba się podlizać temu lub tamtemu. Do panelu może dostać się każdy i zamiast na zdobywaniu wpływów i pieniędzy, można się skupić na problemie. Tak też było w Irlandii.

Najpierw wiedza, potem głosowanie

W panelu wzięło udział 88 mieszkańców i mieszkanek. Przez pięć weekendów spotykali się z ekspertami i przedstawicielami organizacji reprezentującymi różne punkty widzenia. Oczywiście zarówno przeciwnicy aborcji jak i zwolennicy prawa do wyboru mieli okazję przedstawić swoje racje. Do głosu zostały zaproszone również osoby, który ucierpiały w efekcie obecnie panującego prawa. Jak uważa Marcin Gerwin, w efekcie ludzie biorący udział w panelu, mieli znacznie większą wiedzę o problemie, niż politycy siedzący w parlamencie i często głosujący tak, jak dyscyplina partyjna każe.

Co ciekawe, wiemy, że ludzie biorący udział w panelach obywatelskich potrafią zmienić swoje zdanie nawet o kilkadziesiąt procent. Nie wiemy, jak było w tym panelu, ale wyobrażam sobie, że nawet jeśli ktoś ma antyaborcyjne poglądy, to potrafi zmienić swoją postawę, gdy zostaną mu pokazane fakty. Być może zresztą w drugą stronę też, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć. Podejrzewam, że znacznie więcej niż religijnych fanatyków jest osób, które nie mają wyrobionego mocnego poglądu, ale generalnie są przeciwko zabijaniu dzieci. No bo jak tu nie być przeciwko zabijaniu dzieci? Raczej trudno, jeśli się nie chce być Mariuszem Trynkiewiczem. Jednak, gdy przyjrzeć się bliżej sprawie, okazuje się, że nie chcemy zabijać dzieci, tylko na przykład terminować ciążę, która i tak prawdopodobnie skończyłaby się śmiercią dziecka po porodzie. Pytanie zaczyna się odwracać. Już nie musimy przyznawać, że chcemy zabijać dzieci. Jedynie nie chcemy zmuszać kobiet do cierpienia i rodzenia martwych płodów.

Zapomnijcie o referendach, powitajcie panele obywatelskie

To oczywiście tylko przykład, ale generalnie jest tak, że większość ludzie nie zna się na większości spraw. Oczywiście możemy zmuszać ludzi, którzy nie mają o czymś pojęcia, do decydowania, czy są za, czy przeciw. Często tak się robi. Pamiętacie Brexit i atak na wyszukiwarki, gdy Brytyjczycy po wynikach referendum zaczęli nagle sprawdzać, za czym właściwie zagłosowali? Lepiej późno niż wcale. Byłoby lepiej, gdyby sprawdzili to przed głosowaniem. Jednak mamy wolność i demokrację i nie zmusimy całego społeczeństwa, żeby się znało na takich skomplikowanych sprawach jak aborcja, GMO, czy ordynacja wyborcza. Choć oczywiście staramy się ich do tego zmuszać od dziecka. A potem i tak się okazuje, że matura to bzdura. Może więc darujmy sobie takie pomysły, jak referenda i organizujmy panele obywatelskie.

Panel obywatelski zamiast referendum! List otwarty do prezydenta RP

Choć nie zmusimy wszystkich, żeby wiedzieli wszystko, to jednak da się niektórym pokazać – kompetentnie, merytorycznie, w różnych stron – pewien wyrywek rzeczywistości i poprosić o wyrażenie opinii. I okazuje się, że ludzie potrafią zdecydować rozsądnie. Ale w Polsce ciągle wolimy debatować o holocauście nienarodzonych i depopulacji sponsorowanej przez iluminatów oraz lewakach, którzy chcą zabijać swoje dzieci, zamiast zastanawiać się, jakie wymierne efekty dla obywateli ma obowiązujące prawo. Jednak nie musi tak być. Może być rozsądniej.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze archiwalne

  1. Oj, Jasiu, Jasiu, a ty wciąż nie rozumiesz, że cały ten wasz antyludzka, lewacki bełkot, to już w Polsce historia? Za rok z waszej KP, bez państwowego szmalczyk i kroplówki od Sorosem, będziecie się w kilku, z Sutowskim i Obszczajmurkiem brandzlowac w jakimś węźle ciepłowniczym. I tyle z waszej lewicy.

  2. Tytuł ms wywołać reakcję, tekst sam w sobie dziecinny i na niskim poziomie, operujący frazesami i hasłami, mającymi wzburzyć czytającego przez odwołanie się do naprawdę niskich instynktów.

  3. Aborcja do 20. tygodnia z powodów “socjoekonomicznych”? Czy ci ludzie wiedzieli w ogóle jak wygląda płód w 20. tygodniu? Ale ok – skoro powody “socjoekonomiczne” to jak rozumiem głównie chodzi o biedę.. A zatem proponuje rozwiązanie – niech matka po dokonaniu aborcji z powodów “socjoekonomicznych” w 20. tygodniu ciąży będzie zobowiązana zjeść swój płód. Wszak mimo posiadania rąk, nóg, głowy i w całej reszty wykształconych organów ten płód to jeszcze nie człowiek, tylko kawałek mięsa. A skoro powody “socjoekonomiczne” (czyli bieda), to znaczy że ciepły, kaloryczny posiłek jej się przyda…

  4. Polski “kompromis” aborcyjny jest najlepszym dowodem, że rozum i wola elit II RP ciągle gniją w lochach Radia Maryja. Problem polskiej prawicy polega na tym, że nie jest ona w żadnej mierze oparta na trwałych , konserwatywnych wartościach. Parafiańszczyzna, lęk przed byle proboszczem, populizm i rozdawnictwo są przymiotami POPIS-u. Seksualne wzmożenie KK jest świeżej daty, ojcowie kościoła nie zrównywali aborcji z morderstwem. Zasady prawne wynikające z obsesji środowiska, w którym hedonizm i zboczenia uwiły sobie gniazdko mają wartość strzelistych aktów pani Sobeckiej.

  5. A cóż to za słownictwo w tytule ? Przez stosowanie takiej semantyki mamy w Polsce szariat katolicki i całe pokolenie -25 z papką w mózgu i brakiem poczucia własnej godności , niezależności i autonomii w kwestiach najważniejszych decyzji życiowych. Nie wierzę, że widzę to co widzę w tytule. Ktoś nie odrobił chyba lekcji, albo niezbyt uważał błądząc w obłokach, albo raczej w oparach kadzidła

    1. Jasio probuje oswoic ze slowem “zabijanie” i “dzieci”, alo to jest zla droga. Nie tedy droga,